Palma Čargo: Sada ću imati puno vremena za navikavanje na regatno polje u Marseillesu

02.10.2023 u 11:10
Podjeli na:
imageFoto: Roni Marinković

Windsurferica iz Splita izborila je normu za Olimpijske igre 2024. već na Svjetskom prvenstvu u Den Hagu sredinom kolovoza.

Hrvatski jedriličari u posljednjih nekoliko ciklusa postižu odlične rezultate na olimpijskim igrama, a na OI u Parizu će im se sljedeće godine pridružiti i članica splitskog Labuda Palma Čargo. Ona je normu za Olimpijske igre ispunila Izborila 14. mjestom na Svjetskom prvenstvu u Den Haagu sredinom kolovoza.


I površni poznavatelji sporta znat će što je windsurfing, odnosno jedrenje na dasci, no vjerojatno će se mnogi zapitati što je to iQFOiL, odnosno klasa u kojoj jedri Palma.

„Windsurf postoji već dugi niz godina i na Olimpijskim igrama je od 80-ih godina prošlog stoljeća, ali mijenjaju daske na kojima se jedri kako napreduje tehnologija. Tako sad imamo najnoviju klasu iQ foil koja ima foil - dodatak pričvršćen ispod daske koji omogućava da daska lebdi iznad površine vode. Ona će imati premijeru u Parizu 2024. U Hrvatskoj je, nažalost, to manje poznato, osim ako dođete na Bol ili u Viganj gdje ima niz windsurf škola i ta mjesta imaju tradiciju ovog sporta. U svijetu je to jako popularan sport, pogotovo u Francuskoj i Engleskoj koje su među najjačim nacijama u jedrenju“, pojašnjava Palma, koja jedri, odnosno lebdi iznad vode brzinom glisera:

„Istina, najveća brzina koju sam ikad postigla je 52 km/h.“

 

Velike olimpijske ambicije

Windsurfing mnogi smatraju skupim sportom. Možda je i to razlog što se njime ozbiljno kod nas bavi relativno malo sportaša. Malo je, dakako, i djevojaka.

„Windsurf je skup sport ali je najjeftiniji u usporedbi s ostalim jedriličarskim olimpijskim klasama. Daska s opremom košta otprilike 8000 eura, a treba sve imati minimalno duplo u slučaju da nešto pukne. Rekla bih da se malo djevojaka bavi ovim sportom jer nam nedostaje infrastruktura za stvaranje mladih windsurfera. U drugim državama u jedriličarskim klubovima imaju škole jedrenja u kojima djeca mogu trenirati od malih nogu i tako mogu dalje napredovati.“

Za razliku od spomenute djece, Palma nije odmah izabrala windsurfing. Štoviše, nije se uopće u početku bavila jedrenjem.

„Bavila sam se šest godina gimnastikom i onda sam prešla na jedrenje u klasi optimist. Pošto je optimist prijelazna klasa, nakon toga sam se trebala odlučiti u kojem smjeru ću ići, pa sam odabrala windsurf.“

Izborenim nastupom na Olimpijskim igrama taj se izbor još jednom pokazao dobrim. Ovako rano izborena viza za nastup na Igrama u Parizu ima puno prednosti, a zasigurno utječe i na olimpijske ambicije.

„Naravno, glavni cilj sezone bio mi je da se kvalificiram što prije, da izborim normu već na prvom natjecanju na kojem je to bilo moguće. Znači mi to puno jer sada imam cijelu godinu za fokusirati se na Olimpijske igre i na navikavanje na regatno polje u Marseillesu gdje ćemo mi jedriti na Igrama sljedeće godine. Ambicije su velike, ali najbitnije je da dam sve od sebe i rezultat će doći.“

 

Gužva na regatnom polju

Za razliku od mnogih drugih sportaša, jedriličari se ne žale na uvjete za trening u Hrvatskoj, pa tako ni Palma.

„Kad sam u Hrvatskoj treniram u Splitu. Imamo odlične uvjete što znači da imamo od jakog do slabog vjetra i on puše većinu dana u godini. No, 5-6 mjeseci godišnje smo ipak u inozemstvu na pripremama i natjecanjima.“

No, Palmu ipak često ljute gužva i nedisciplina u jadranskom akvatoriju kada trenira u Hrvatskoj.

„Ljeti, kad je povećan promet na Jadranskom moru, jako je teško odraditi trening bez da brodovi stalno prolaze preko našeg regatnog polja i na taj način nam smetaju. Većina ih nije toga svjesna jer kad nas vide, pošto smo atraktivna klasa, žele doći što bliže da bi nas snimili. A neki samo bahato prođu gliserom blizu nas jer misle da imaju pravo prvenstva u prometu. Često ne znaju osnovna pravila ponašanja na moru. Tako da kad jedrim i koncentriram se na trening i napredovanje, moram dodatno biti koncentrirana i na brodove oko sebe da ne bi slučajno došlo do sudara“, pojašnjava Palma.

Spojiti sport u kojem si pola godine izvan zemlje sa studiranjem nije lako, ali…

„Ove godine sam upisala Pomorski fakultet pa ću vidjeti kako će to ići i mogu li sve stići s obzirom na to koliko sam dana odsutna iz Splita. Nisam, naravno, još uopće razmišljala ni o bilo kakvoj karijeri nakon jedrenja“, zaključuje uz smiješak hrvatska windsurferica i novopečena olimpijka Palma Čargo.