Na svečanosti u Kninu HOO po 7. put dodijelio Nagradu 'Milan Neralić' zaslužnicima sporta na lokalnoj razini

07.05.2025 u 15:05
Podjeli na:
imageFoto: HOO

Knin, 7. svibnja 2025. - Grad Knin i Zajednica sportova grada Knina bili su domaćini svečanosti uručenja tradicionalne Nagrade "Milan Neralić" koju Hrvatski olimpijski odbor svake godine dodjeljuje za izniman doprinos razvoju i unaprjeđenju sporta na lokalnoj razini.  

Laureati sedmog izdanja Nagrade, koja se dodjeljuje za životno djelo, četvero je zaslužnih pojedinaca i jedna sportska udruga: bivša odbojkašica, danas sportska dužnosnica i članica Vijeća HOO-a Snježana Jurinić (na prijedlog Športske zajednice grada Zadra), profesorica tjelesne i zdravstvene kulture Ankica Mustapić (bivša djelatnica ZŠS-a, na prijedlog HOO-a), nekadašnji rukometaš i rukometni sudac, potom istaknuti sportski djelatnik Veljko Karabaić (na prijedlog Zajednice sportova Primorsko-goranske županije), svestrani dužnosnik, sponzor i inicijator gradnje sportske infrastrukture Željko Maletić (prijedlog Športske zajednice Bjelovarsko-bilogorske županije) i udruga - Sportska zajednica Istarske županije, u čije ime je nagradu primio njezin predsjednik Mladen Pavićević.  

Nakon što je klapa Sebeniko izvela nacionalnu himnu, svečani skup u Galeriji Kninskog muzeja pozdravili su župan Šibensko-kninske županije Marko Jelić, gradonačelnik Knina Marijo Ćaćić i glavni tajnik HOO-a Siniša Krajač. Uz direktora Ureda za programe lokalnog sporta HOO-a Hrvoja Balena, svečanosti su nazočili i predsjednik Zajednice sportova grada Knina Josip Bebek te zapovjednik gardijske mehanizirane brigade, brigadir Mirko Stošić.


Nagradu „Milan Neralić“ utemeljio je Hrvatski olimpijski odbor 2019. godine na inicijativu aktualnog glavnog tajnika Siniše Krajača. Osim pisane povelje, sastavni dio Nagrade je skulptura na temu Neralićeva lika i djela, kao prvog Hrvata s ostvarenim olimpijskim nastupom i osvojenom olimpijskom medaljom (bronca u mačevanju na Igrama 1900. u Parizu). Skulptura je izrađena u suradnji s Akademijom likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu, a uoči prve dodjele na natječaju za izradu skulpture pobijedilo je idejno rješenje studenta Matije Gajića Puškarića. Skulptura prikazuje čin davanja mača, a blagi naklon sugerira odavanje počasti. Simbol olimpijskog plamena na prsima izraz je Neralićeva žara i ljubavi prema sportu, a njegovim pozicioniranjem pored srca i iznad jastuka s položenim mačem dobija se dojam kako dobitniku ove nagrade predaje svoj žar i ljubav prema sportu. Neralićev kip postavljen u Slunju 2022. godine u potpunosti je izrađen prema skulpturi istoimene HOO-ove nagrade. 

Hrvatski olimpijski odbor zahvaljuje Zajednici sportova grada Knina i Poglavarstvu grada Knina na domaćinstvu svečanosti 7. izdanja Nagrade "Milan Neralić".


O MILANU NERALIĆU

Rođen je 26. veljače 1875. u Slunju, gdje je završio osnovnu školu. S mačevanjem se prvi put susreo za vrijeme služenja vojnog roka u Karlovcu, iz kojeg je 1885. poslan u Bečko Novo Mjesto na Institut za vojne učitelje mačevanja i tjelovježbe. Godine 1908. preselio je u Berlin, gdje je do 1914. radio kao trener u građanskim i vojnim klubovima. Nastupajući za Austriju na II. modernim Olimpijskim igrama u Parizu 1900. u konkurenciji profesionalnih učitelja, Neralić je u disciplini sablja ostvario četiri pobjede iz sedam dvoboja, što mu je donijelo povijesnu brončanu medalju. Godine 1912. priredio je mačevalačku akademiju u Slunju na kojoj je nastupio sa suprugom Wilchelminom, što je u to vrijeme bila prvorazredna senzacija. Svaki njegov dolazak u Domovinu najavljivan je i praćen s osobitom pozornošću. Preminuo je 17. veljače 1918. u Beču te je pokopan na središnjem bečkom gradskom groblju u 11. okrugu. (hoo/vk)