Suradnja nacionalnih olimpijskih akademija započela je na inicijativu Njemačke olimpijske akademije prvom Konferencijom održanom u njemačkom Wiesbadenu 2012. godine te drugom Konferencijom u azerbajdžanskom Bakuu 2015. godine.
U sklopu treće Konferencije jednoglasno je donijeta rezolucija o osnivanju Europske olimpijske akademije (EOA-e), slijedeći inicijativu drugih kontinenata i potrebe za bližom suradnjom na području olimpijskog obrazovanja te europskih projekata između nacionalnih olimpijskih akademija Europe. Kao i na svim prethodnim, na trećoj Konferenciji aktivno je sudjelovala i Hrvatska olimpijska akademija čiji je ravnatelj Saša Ceraj izabran u radna tijela novoosnovane EOA-e. (hoo/sc)








