Tadašnji predsjednik MOO-a Juan Antonio Samaranch ispunio je obećanje ratom pogođenoj Hrvatskoj, omogućivši našim sportašima da već 8. veljače 1992. godine nastupe prvi put pod svojom zastavom na Zimskim olimpijskim igrama u Albertvilleu. Iste godine naši su olimpijci premijerno nastupili i na ljetnim Olimpijskim igrama u Barceloni, a s tih, također povijesnih, Igara stigla su i prva odličja za neovisnu Hrvatsku. Tradicija je nastavljena i na idućim OI (kasnije i ZOI), a iznimno respektabilnom sportskom članicom svjetskog olimpijskog pokreta naša se zemlja potvrdila osvajanjem dosad rekordnih 10 olimpijskih medalja u Rio de Janeiru 2016. godine.
Predsjednik i glavni tajnik HOO-a, Zlatko Mateša i Josip Čop, čestitali su svim bivšim i aktualnim sportašima, trenerima i sportskim djelatnicima obljetnicu primitka hrvatskih sportaša u međunarodnu olimpijsku obitelj. (hoo/vk)








