Zagreb, 9. svibnja 2025. - Više od 100 sportašica i sportaša odazvalo se na edukaciju Hrvatskog olimpijskog odbora (HOO) pod nazivom „Dani sigurnog sporta - mjesto gdje razgovor počinje“, održanu u prostorijama nacionalne olimpijske udruge u Zagrebu.
Prvi dan dvodnevnog skupa, usmjerenog na sport kao sigurno okruženje za sve dionike, otvorio je pozdravnim govorom predsjednik HOO-a Zlatko Mateša, ustvrdivši da je ovo vrlo značajno okupljanje jer i roditelji moraju znati u kakvo okruženje šalju djecu na treninge, a zbog loše demografske slike u Hrvatskoj, zadaća je privući što više djece u sport iz male baze od oko 700.000 stanovnika mlađih od 19 godina.
Proslavljena olimpijka i dopredsjednica HOO-a Barbara Matić istaknula je važnost osjećaja sigurnosti u sportu, „budući da mnogi sportaši provedu u njemu velik dio života“. Poručila je mladim sportašima da ne smiju dopustiti nikakvu diskriminaciju i nasilje, a na taj slijed misli nadovezala se i predsjednica HOO-ove Komisije za ravnopravnost spolova u sportu Morana Paliković Gruden, istaknuvši da je najvažnije osvijestiti i prepoznati problem te pronaći metode za djelovanje na njegovu otklanjanju.
Na temu „Što je siguran sport?“, govorila je kroz vrlo dojmljivu prezentaciju izv. prof. dr. sc. Zrinka Greblo Jurakić s Odsjeka za psihologiju Fakulteta hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu i članica međunarodnog stručnog tima Vijeća EU koje se bavi načelima sigurnog sporta. Posebno zanimljiv dio bili su pozitivni i negativni potencijali sporta, pri čemu je istaknula da su „u okruženju u kojem se osobna dobrobit sportaša podređuje sportskom uspjehu, češće prisutni različiti oblici nasilnog ponašanja koji mogu imati snažan negativan učinak na tjelesno i mentalno zdravlje sportaša, na rezultat i motivaciju za daljnje bavljenje sportom“.
Kroz interaktivno predavanje "STOP nasilju u sportu: Prepoznavanje online i seksualnog nasilja", pravobraniteljica za djecu Helenca Pirnat Dragičević i klinička psihologinja te voditeljica Centra za zdravlje mladih, Ella Selak Bagarić, uspjele su i aktivno uključiti u edukaciju nazočni auditorij, ali i dobiti neke relevantne odgovore. Pravobraniteljica za djecu priopćila je da su u prošloj godini stigle 52 prijave u području zaštite djece u sportu, ali niti jedna od samih sportaša. Dodala je da je pravo sportaša zaštititi tjelesni i psihički integritet, djelovati u okruženju bez nasilja, a obveza im je ne šutjeti, odnosno prijaviti sve nepravilnosti nadležnim institucijama. Psihologinja Selak Bagarić naglasila je da se nasilje u sportskom okruženju sve češće manifestira kroz digitalne kanale komunikacije, od kojih su najzastupljenije društvene mreže. Što se tiče seksualnog nasilja, kao vrlo kompleksnog oblika interpersonalnog nasilja, ono u sportu može biti prikriveno autoritetom, zatvorenim strukturama i kulturom šutnje.
Trećim predavanjem "Suočavanje s pritiscima: Kako tvoje ponašanje može promijeniti tvoj put do uspjeha?", mentalna trenerica Sandra Đurijanček također je uspjela animirati sportašice i sportaše za sudjelovanje. Mentalni trening, pozitivni i negativni stres, intenzitet i fokus, krugovi kontrole.., sve su to pojmovi s kojima su se mnogi od njih susreli, a sad su dobili i naputke kako se s njima nositi u svakodnevnom životu, ponajprije usmjerenom na ritam treninga i natjecanja.
Panel diskusiju tematski naslovljenu "Odnos trener - sportaš kroz vrijeme" obilježili su iskustvenim i vrlo iskrenim iskazima aktualni i bivši sportaši i sportašice: Damir Martin i Mirna Rajle Brođanac (veslanje), Matea Parlov Koštro i Andrea Ivančević Petrač (atletika), Mia Šimunić (vaterpolo, danas izbornica ženske reprezentacije) te trenerski dvojac Mladen Katalinić (atletika) i Dinko Kremić (hrvanje).
U osvrtu na edukaciju, anketirani sportaši najčešće su za nju koristili izričaje: korisna, potrebna, poučna, zanimljiva, ohrabrujuća…
PROGRAM 2. DANA EDUKACIJE
Četvrtak (15. svibnja) od 10 do 14 sati donosi drugi dan sadržajno slične edukacije u HOO-u, samo što su ovom prilikom ciljana skupina treneri.
Temom "Siguran sport - temelj osobnog i profesionalnog razvoja sportaša", otvorit će ga dr. sc. Zrinka Greblo Jurakić (10.15), program će nastaviti pravobraniteljica za djecu Helenca Pirnat Dragičević i klinička psihologinja Ella Selak Bagarić prezentacijom “Prepoznavanje nasilja među sportašima - cyberbullying i seksualno nasilje“ (10.50) te dr. sc. Igor Jukić (ravnatelj Centra za istraživanje i razvoj vrhunske sportske pripreme) koji će govoriti na temu „Sportski trener - pružatelj i tražitelj zaštite“ (11.50).
Dvodnevnu edukaciju predavanjem u 12.30 zaključit će mentalna trenerica Sandra Đurijanček s temom „Prepoznavanje i suočavanje sa stresom i pritiscima za postizanje rezultata“. (hoo/vk)