Olimpijski program HOO-a informirao je članove Vijeća o procjeni broja sportaša i članova delegacije na ovogodišnjim višesportskim priredbama. Za Europske igre u Poljskoj trenutačno je kvalificirano 20 (10+10) sportaš(ic)a iz četiri sporta (kanu sprint, kickboxing, taekwondo i stolni tenis), a procjena je da će ih biti oko 130 iz 18 sportova, pa bi ukupno izaslanstvo moglo brojatii do 200 osoba. Poznato je da će gotovo svi olimpijski sportovi na EI-ju 2023. biti ujedno i kvalifikacije za OI u Parizu pa je tu i prilika da se osigura što veći broj olimpijskih normi. Na ljetnom EYOF-u u Mariboru očekuje se više od 70 sportaša ili ukupno oko 100 članova izaslanstva. Za Mediteranske igre na pijesku u Heraklionu broj sportaša bi mogao biti oko 55, dok bi na Svjetskim igrama na pijesku na Baliju, prema trenutačnoj procjeni, iz Hrvatske moglo nastupiti 17 sportaš(ic)a. Izvjesno je da ćemo na oba potonja natjecanja imati predstavnike u rukometu na pijesku.

Na sjednici su prihvaćene izmjene i dopune kriterija kategorizacije sportaša, te izmjene pravila za HOO-ov razvojni program III, kao i za program sufinanciranja rada trenera. U izmjenama i dopunama korisnika razvojnih programa, jedriličar Vito Fili (klasa ILCA 4) uvršten je u razvojni program I s 1. siječnja 2023. godine, a od istog nadnevka novi korisnici razvojnog programa III su Sara Pešut i Roko Doždor iz kickboxinga te Toni Čujić Klenovar iz wushua. Nekoliko je statusnih promjena i u programu za trenere od 1. ožujka ove godine, pa tako na prijedlog Hrvatskog odbojkaškog saveza, Tomislav Ćošković prelazi iz kategorije trenera za razvoj pojedinog sporta u kategoriju trenera mlađih dobnih uzrasta, a Tomislav Karaula - iz kategorije trenera mlađih dobnih uzrasta u kategoriju trenera za razvoj pojedinog sporta. Na prijedlog Hrvatskog rukometnog saveza, pomoćnik izbornika muške reprezentacije Boris Dvoršek uvrštava se na listu trenera u kategoriju trenera ekipnog olimpijskog sporta umjesto Ivana Balića. Na prijedlog Hrvatskog streličarskog saveza, u kategoriju trenera mlađih dobnih uzrasta uvršten je Damir Kolarek (sa 75% korištenja sredstava).

Na listi olimpijskih kandidata za Igre XXXIII. olimpijade Pariz 2024. godine jedna je promjena - slijedom dopisa Hrvatskog košarkaškog saveza o nemogućnosti ostvarenja olimpijske norme, s 28. veljače 2023. godine ukinut je status ekipnog olimpijskog sporta ženskoj košarkaškoj reprezentaciji.

Članovi Vijeća upoznati su i s HOO-ovim EU projektima, dovršenim u 2022. godini, te s prijavama za nove EU projekte u 2023. godine, a prihvaćen je i prijedlog radne skupine o korisnicima Posebnih programa za poticanje i razvoj sporta na lokalnoj razini u ovoj godini.

Pokroviteljstvo HOO-a dobio je atletski supermaraton Zagreb - Čazma ,,Od Kaptola do Kaptola“ koji se održava 26. ožujka ove godine. (hoo/vk)