Uspjeh je tim veći budući da se radi o bitno pomlađenoj hrvatskoj seniorskoj vrsti. Nakon siječanjskog Europskog prvenstva u Beogradu, kako je i najavio, izbornik Ivica Tucak je obnovio, osvježio sastav. Tako u reprezentaciji više nisu najstariji dotadašnji igrači poput centara Josipa Vrlića (39) i Luke Lončara (38), ali nema niti Matiasa Biljake, Andrije Bašića, Filipa Kržića, Ivana Marcelića i Ante Vukičevića. U postavi je plejada mladića kao što su Viktor Tončinić (19), Mauro Ivan Čubranić (20), Ante Jerković (18), Mislav Ćurković (19), Vlaho Pavlić (20), Toni Radan (22) i Roko Akrap (25).
Hrvatska je u Aleksandropoliju pobijedila u prvom dijelu natjecanja SAD 16-7, ali je izgubila od Španjolske 10-14 i Italije 11-13. U drugom dijelu turnira uslijedile su pobjede protiv Nizozemske 12-8, zatim ponovno sučelice SAD 18-12 i zaključno protiv Srbije 11-6.
Upravo je posljednja utakmica protiv istočnih susjeda i bila presudna za 5. mjesto. Barakude su tu utakmicu odigrale odlično te je ostvarena jedna od najviših pobjeda nad Srbijom uopće. Naši su igrači otvorili susret s 5-0, kasnije vodili 7-1, na polovici utakmice 8-2, da bi sredinom zadnje četvrtine Hrvatska ostvarila najvišu razliku, +7 (11-4).
- Generalno, mislim da smo odigrali lijep turnir - izjavio je izbornik Ivica Tucak nakon pobjede nad Srbijom, dodavši:
- Formirajući novu reprezentaciju, jasno da je bilo i određenih sumnji. Nismo imali puno vremena za detaljnije pripreme, već smo ovo odradili 'u hodu'. Rezultati, same igre, pa onda i plasman na završni turnir Svjetskog kupa nam daju za pravo vjerovati da smo na pravom putu. Vjerujem da smo formirali odličnu momčad u kojoj će sigurno biti još nekih određenih promjena, ali već sada je ovo ogroman zalog za budućnost. Moramo imati u vidu da je ovdje jedno 4-5 mladića koji su praktički 'do jučer' bili juniori, a koji će dugački niz godina biti okosnica hrvatske reprezentacije. Još je puno posla ispred nas, to je jasno, ali stvoren je temelj zdrave i odlične reprezentacije. (hoo/db)
Čestitamo!






