Zagreb, 7. ožujka 2021. - Sportski vikend donio je obilje uspješnih nastupa hrvatskih sportaša u međunarodnoj konkurenciji. Uz čestitku svima koji su na reprezentativnom ili klupskom planu ostvarili vrijedne rezultate, za izdvojiti su ostvarenja potencijalnih olimpijski kandidata i kandidatkinja - u judu, karateu i tenisu.

Dva vrijedna judaška srebra i obilje bodova za olimpijske ljestvice stižu u Hrvatsku s Grand Slam turnira u Taškentu (Uzbekistan). Nakon što je najbolja sportašica 2020., prema izboru sportskih novinara (anketa SN-a), Barbara Matić, u subotnjem programu osvojila srebrno odličje u kategoriji do 70 kg, medalju jednakog sjaja zaslužila je u nedjelju i najbolja sportašica prema izboru HOO-a, Karla Prodan, u kategoriji do 78 kg.

Matić je na startu ipponom svladala Talijanku Bellandi, da bi dvoboj, s Novozelanđankom Coughlan, riješila ipponom u dodatnom vremenu (golden score). Potom je wazarijem svladala Marokanku Niang za polufinale, kao i Brazilku Santanu za nastup u finalu. U borbi za zlato wazarijem je slavila Japanka Arai. Prodan je za ulazak u četvrtfinale svladala Njemicu Ziech, a za polufinale Poljakinju Pacut. U polufinalu je eliminirala Izraelku Lanir, dok je u finalu bolja od nje bila Japanka Mami Umeki.

Uz srebrne medalje, Matić i Prodan su osvojile i po 700 bodova na svjetskoj rang ljestvici svojih kategorija, a to će ih približiti nastupu na Olimpijskim igrama u Tokiju.

Karataš Ivan Kvesić vratio se pobjedničkim navikama na testnom turniru u olimpijskim kategorijama u francuskom Chatenay-Malibryju, na kojem je nastupio s pozivnicom Francuskog karate saveza. Trijumfirao je u kategoriji +75 kilograma, svladavši petoricu suparnika, redom: Faddela Boussaga 3-1, Antoinea Pinardina 5-0, Mehdija Filalija 1-0, Kenjija Grillona 2-1 te u finalu Stevena Da Costu 4-2. Podsjetimo, prošle godine zasluženu olimpijsku "vizu" Kvesić mora iznova izboriti (poništena odluka WKF-a) , a to mu, sudeći prema nastupu u Francuskoj, ne bi trebao biti problem. Idućeg vikenda pred njim je novi izazov - prvi turnir svjetske Premier lige u Istanbulu.

Tenisači Nikola Mektić i Mate Pavić osvojili su naslov pobjednika na teniskom ATP turniru u Rotterdamu. U nedjeljnom finalu pobijedili su Nijemca Kevina Krawietza i Rumunja Horije Tecaua sa 7-6(9), 6-2. To im je treći ovogodišnji turnirski naslov iz četiri nastupa, a samo su na Australian Openu zastali u polufinalu. S ovakvom formom bili bi vrhunske olimpijske uzdanice za Igre u Tokiju. (hoo/vk)

Hrvatski olimpijski odbor (HOO) čestita judašicama Barbari Matić i Karli Prodan na osvojenim srebrnim medaljama na Grand Slamu u Uzbekistanu, kao i tenisačima Nikoli Mektiću i Mati Paviću te karatašu Ivanu Kvesiću na turnirskim pobjedama u Nizozemskoj i Francuskoj, želeći im svima i "vize" za ostvarivanje olimpijskih ambicija ovoga ljeta u Tokiju!