Ispis

ZAGREB, 19. kolovoza 2016. (Hina) - Senzacionalna pobjeda 21-godišnja Sare Kolak u bacanju koplja peto je zlatno odličje za hrvatske sportaše na Olimpijskim igrama u Rio de Janeiru, a ukupno 11 zlato osvojeno na ljetnim OI od samostalnosti.

Kolak je u Riju napravila jedno od najvećih iznenađenja u povijesti atletike bacivši u finalu koplje 66.18 metara tako se pridružila Josipu Glasnoviću (trap), Valentu i Martinu Sinkoviću (dvojac na pariće), Sandri Perković (bacanje diska), te Šimi Fanteli i Igoru Mareniću (klasa 470) koji su osvojili zlata u Riju.

Na prethodnih šest OI pod hrvatskim obilježjima zlata su osvajali još rukometaši (dva puta), vaterpolisti, Nikolaj Pešalov (dizanje utega), Sandra Perković (disk) i Giovanni Cernogoraz (trap).

Hrvatska sada ima 30 osvojenih medalja na ljetnim OI, a medalje u Riju osigurali su i vaterpolisti koji su ušli u finale, te boksač Filip Hrgović koji ima najmanje broncu u superteškoj kategoriji.

OI u Riju tako su najuspješnije za hrvatske sportaše od samostalnosti. Dosada su rekordne bile Igre u Londonu prije četiri godine kada su hrvatski sportaši osvojili šest medalja, tri zlata, jedno srebro i dvije bronce.

POPIS OSVAJAČA ODLIČJA S LJETNIH OI

2016 RIO DE JANEIRO

Zlato - Sara Kolak - koplje

Zlato - Šime Fantela i Igor Marenić - klasa 470

Zlato - Sandra Perković - disk

Zlato - Martin i Valent Sinković - dvojac na pariće

Zlato - Josip Glasnović - trap

Srebro - Tonči Stipanović - klasa laser

Srebro - Damir Martin - samac

2012 LONDON

Zlato - vaterpolo reprezentacija

Zlato - Sandra Perković - disk

Zlato - Giovanni Cernogoraz - trap

Srebro - četverac na pariće (Damir Martin, Martin Sinković, Valent Sinković, David Šain)

Bronca - rukometna reprezentacija

Bronca - Lucija Zaninović - taekwondo, do 49 kg

2008 PEKING

Srebro - Blanka Vlašić - skok u vis

Srebro - Filip Ude - konj s hvataljkama

Bronca - Sandra Šarić - taekwondo do 67 kg

Bronca - Martia Zubčić, taekwondo do 57 kg

Bronca - Snježana Pejčić, zračna puška 10 m

2004 ATENA

Zlato - rukometna reprezentacija

Srebro - Duje Draganja - plivanje, 50 m slobodno

Srebro - Dvojac bez kormilara (Nikša i Siniša Skelin)

Bronca - Nikolaj Pešalov, dizanje utega do 69 kg

Bronca - Mario Ančić i Ivan Ljubičić, teniski parovi

2000 SYDNEY

Zlato - Nikolaj Pešalov - dizanje utega do 62 kg

Bronca - Osmerac (Igor Francetić, Tihomir Franković, Tomislav Smoljanović, Nikša Skelin, Siniša Skelin, Krešimir Čuljak, Igor Boraska, Branimir Vujević, Silvijo Petriško)

1996 ATLANTA

Zlato - rukometna reprezentacija

Srebro - vaterpolska reprezentacija

1992 BARCELONA

Srebro - košarkaška reprezentacija

Bronca - Goran Ivanišević - tenis

Bronca - Goran Ivanišević i Goran Prpić - teniski parovi

(Hina) xzm yzm