Igre XXI. olimpijade Rio de Janeiro (OI Rio 2016.) održat će se u Riju (Brazil) od 5. do 21. kolovoza 2016.. Bit će to prve Olimpijske igre u Južnoj Americi. Na igrama će nastupiti oko 10.500 sportaša iz 205 zemalja tijekom 16 dana a natjecat će se u 33 sporta; atletika, badminton, biciklizam, boks, daljinsko plivanje, dizanje utega, gimnastika, golf, hokej, hrvanje, jedrenje, judo, kajak /kanu, konjički sport, košarka, mačevanje, moderni petoboj, nogomet, odbojka, odbojka na pijesku, plivanje, ragbi, rukomet, sinkronizirano plivanje, skokovi u vodu, stolni tenis, streličarstvo, streljaštvo, taekwondo, tenis, triatlon, vaterpolo i veslanje.

Kandidati za nastup na Igrama 2016. razvrstani su u nekoliko kategorija prema kriterijima koji su sastavni dio Projekta RIO 2016. 

 

 

 

 


OLIMPIJSKI KANDIDATI OI RIO 2016.

(Stanje - 1. rujan 2015.)


I. EVIDENTNI KANDIDATI

ATLETIKA
Sandra Perković
disk, IAAF miting (Dijamantna liga) Doha - 68.10m - prebačena norma, zlatna olimpijska medalja na Olimpijskim igrama London 2012.
Blanka Vlašić-
skok u vis, IAAF miting (Dijamantna liga) Rim - 197 cm - preskočena norma, srebrna olimpijska medalja OI Peking 2008.
Ana Šimić -
skok u vis, IAAF miting (Dijamantna liga) Rim - 194 cm - preskočena norma 
Andrea Ivančević -
100m prepone, 3. mjesto Gyulai Istvan Memorial, Mađarska 2015.(11,44)

Marin Premeru - kugla, 1. mjesto (20.58) ekipno prvenstvo Srbije Kragujevac 2015.

Ivan Horvat - skok s motkom, 9.mjesto kvalifikacije SP Peking 2015. (570 cm)

BOKS
Filip Hrgović -
+91 kg, Svjetska boksačka liga (WSB) - prvo mjesto na rang listi superteške kategorije (27.4.2015.)


JEDRENJE

Šime Fantela - 470, 2. mjesto na SP Santander 2014.
Igor Marenić - 470, 2. mjesto na SP Santander 2014.
Tina Mihelić - laser radial, 6. mjesto na SP Santander 2014.
Ivan Kljaković Gašpić - finn, 2. mjesto na SP Santander 2014.
Tonći Stipanović - laser, 21. mjesto na SP Santander 2014.


STRELJAŠTVO

Snježana Pejčić – puška 50m trostav, 2. mjesto na SP Granada 2014.
Josip Glasnović - leteće mete trap - trap, 2. mjesto na SK AL Ain, UAE 2015.
Valentina Gustin - 2. mjesto SK Munchen 2015. (izborena kvota)
Petar Gorša - zračna puška 10 m, 3.mjesto SK Gabala, AZE 2015.

Giovanni Cernogoraz - trap, 2.mjesto SK Gabala, Azerbeđan 2015.

 

VATERPOLO
Vaterpolska muška reprezentacija (13+2)
– 2. mjesto na SP Kazan, Rusija 2015.

 

II. POTECIJALNI KANDIDATI
1. TOP OLIMPIJSKI "ZLATNI" KANDIDAT


2. TOP OLIMPIJSKI "ZLATNI-EKIPE" KANDIDATI

3. TOP OLIMPIJSKI "SREBRNI" KANDIDATI

Gimnastika

Filip Ude - osvajač srebrne olimpijske medalje na konju s hvataljkama, OI Peking 2008., 2. mjesto na SP Nandžing 2014.

Veslanje
Valent Sinković - osvajač srebrne olimpijske medalje OI London 2012. (četverac na pariće), 1. mjesto na SP Luzern 2014. (M 2x)
Martin Sinković - osvajač srebrne olimpijske medalje OI London 2012. (četverac na pariće), 1. mjesto na SP Luzern 2014. (M 2x)
David Šain - osvajač srebrne olimpijske medalje OI London 2012. (četverac na pariće), 16. mjesto na SP Amsterdam, 10. mjesto na EP Beograd
Damir Martin - osvajač srebrne olimpijske medalje OI London 2012. (četverac na pariće), 1. mjesto na Međunarodnoj regati (M 1x) - A finale 

4. TOP OLIMPIJSKI "BRONČANI" KANDIDATI
Taekwondo
Lucija Zaninović – do 49 kg, osvajačica olimpijske brončane medalje OI London 2012., 1. mjesto na EP Baku 2014.

5. TOP OLIMPIJSKI "BRONČANI-EKIPE" KANDIDATI
Rukometna muška reprezentacija – osvajači brončane olimpijske medalje, OI London 2012., 4. mjesto na EP Danska 2014.

6. POTENCIJALNI "A" OLIMPIJSKI KANDIDATI

Biciklizam
Robert Kišerlovski- 15. mjesto Giro d'Italia, 5. mjesto na Tour de France 2013, 13. mjesto kombiniranom europskom renkingu 2014.
Radoslav Rogina- 7. mjesto na završnoj ljestvici Europskog renkinga 2013., 25. mjesto kombiniranom europskom renkingu 2014.

Boks
Marko Čalić– do 91 kg, 5. mjesto na SP Almaty 2013.

Gimnastika
Robert Seligman - konj s hvataljkama, 5. mjesto na SP Nandžing 2014.

Marijo Možnik - preča, 3. mjesto na SP Nandžing 2014.


Hrvanje

Božo Starčević – grčko-rimski način do 74 kg, 5. mjesto na SP Taškent 2014.

Neven Žugaj – grčko-rimski način do 75 kg, 2. mjesto na SP Taškent 2014.

Judo
Ivana Maranić– 78 kg,  17. mesto na godišnjoj SRL listi 2014.
Barbara Matić - do 70kg, 5. mjesto na SP 2014.

Stolni tenis
Andrej Gaćina – pojedinačno, 23. mjesto na Svjetskog rang listi 2014.

Taekwondo
Ana Zaninović– do 53 kg, 1.mjesto na EP Baku 2014.
Marina Sumić - do 67kg, Olimpijska rang lista

Iva Radoš - do 73kg, 3.mjesto SP Chelyabinsk, RUsija 2015.

Tenis
Marin Ćilić pojedinačno, 1. mjesto na US Open, 8. mjesto na rang listi 2014.
Ivan Dodig– parovi, polufinale na US Open 2014.
Marin Draganja - Grand Slam Roland Garros 2014. (polufinale parova), 27. mjesto na Rang listi parova 2014.

7. POTENCIJALNI "B" OLIMPIJSKI KANDIDATI

Atletika

Stipe Žunić - kugla, 4. mjesto na EP Zurich 2014.

Lisa Christina Stublić – maraton, 4. mjesto na EP Zurich 2014.
Nedžad Mulabegović - kugla, 1. mjesto na EP Varaždin 2014.

 

Daljinsko plivanje
Karla Šitić - 4. mjesto na SK 10 km - ukupni poredak 2014.

Hrvanje
Tonimir Sokol - grčko-rimski - 59 kg, 17. mjesto na SP Uzbekistan 2014.
Nenad Žugaj – grčko-rimski način do 84 kg, 3. mjesto na EP Tbilisi 2013. (nije potvrdio u 2014. godini kriterijski rezultat pa je premješten iz POK A u POK B)

Stolni tenis
Tan Rui Wu - parovi, 1.mjesto na EP 2013. (nije potvrdio u 2014. godini kriterijski rezultat pa je premješten iz POK A u POK B)

Streljaštvo
Bojan Đurković- puška 50m ležeći, 7. mjesto na OI London 2012. (nije potvrdio u 2014. godini kriterijski rezultat pa je premješten iz POK A u POK B)
Željko Posavec - MK pištolj 50m, 21. mjesto na SK Munchen 2014. , 13. mjesto na SP Granada 2014.
Vlatka Pervan - zračni pištolj, 7. mjesto na EP 2014.
Anton Glasnović - leteće mete, parni trap, 6. mjesto na OI London 2012. (nije potvrdio u 2014. godini kriterijski rezultat pa je premješten iz POK A u POK B)
Marija Marović - 10m zračni pištolj, 2. mjesto na EP Odense 2013. (nije potvrdila u 2014. godini kriterijski rezultat pa je premještena iz POK A u POK B)

Taekwondo
Filip Grgić– do 68kg, 5. - 8. mjesto na EP Baku 2014.
Mateja Kunović - do 46kg, 3. mjesto na EP Baku 2014.
Martina Zubčić - do 57 kg, 21.mjesto na Olimpijskoj rang listi 2014.
Iva Radoš - do 73 kg, 1. mjesto na EP Baku 2014.
Vedran Golec - + 73 kg, 2. mjesto na EP Baku 2014.
Lovre Brečić - do 63 kg, 5. - 8. mjesto na SP

Tenis
Ivo Karlović - 51. mjesto na Svjetskoj rang listi 2014.* mirovanje statusa
Donna Vekić– 63. mjesto na Svjetskoj rang listi 2014.
Darija Jurak - 53.mjesto na WTA rang listi parova
Ana Konjuh - 55. mjesto na WTA rang listi
Borna Ćorić - 40. mjesto na ATP rang listi

 

Veslanje
Ante Janjić - dvojac bez kormilara, 10. mjesto na EP Beograd 2014.(M4-), 12. mjesto na SP Amsterdam 2014.(M2-)
Vjekoslav Kolobarić - dvojac bez kormilara, 10. mjesto na EP Beograd 2014.(M4-), 12. mjesto na SP Amsterdam 2014.(M2-)