Ispis

Najuspješnija sportašica i sportaš 2017. godine u izboru Hrvatskog olimpijskog odbora su atletičarka Sandra Perković i gimnastičar Tin Srbić. Naslov najuspješnije ženske sportske ekipe pripao je hrvatskoj streljačkoj reprezentaciji, a u kategoriji štafeta, parova i posada laureati su još jednom postali veslači Martin i Valent Sinković. Vrlo jaka konkurencija bila je u izboru najuspješnijih trenera pa su ove godine trojica laureata - Ivica Tucak, Lucijan Krce i Edis Elkasević. Za najveće sportske promicatelje Hrvatske u svijetu izabrani su nogometaši Luka Modrić, Mario Mandžukić, Ivan Rakitić, Dejan Lovren i Mateo Kovačić, tenisač Marin Čilić te košarkaš Dario Šarić. Svi oni promovirali su ljepote svoje Domovine u spotu Hrvatske turističke zajednice, a predviđenu naknadu za taj angažman proslijedili su u humanitarne svrhe. 


I NAJUSPJEŠNIJA HRVATSKA SPORTAŠICA

1. Sandra Perković – atletika (disk): 1. mjesto na SP (London, VB, 4.-13. kolovoza), ukupna pobjeda u Dijamantnoj ligi 2017.
2. Snježana Pejčić – streljaštvo: 1. mjesto na EP i europski rekord – 10 m zračna puška (Maribor, SLO, 6.-11.ožujka 2017.) i 2. mjesto SK finale - 50 m puška trostav (New Delhi, IND, 23.-30. listopada)

3. Valentina Pereglin – streljaštvo (neolimpijska disciplina samostrel field): 1. mjesto na SP (Osijek, HRV, 10.-16. srpnja)
4. Kristina Tomić – taekwondo (-49 kg): 3. mjesto na SP (Muju, JKO, 24.-30. lipnja)
5. Sara Kolak – atletika (koplje): 4. mjesto na SP (London, VB, 4.-13. kolovoza) i 1. mjesto na Europskom kupu (Gran Canaria, ŠPA, 11.-12.ožujka)
6. Mirjana Lučić-Baroni – tenis: 3. - 4. mjesto GS turnir (Melbourne, AUS, 15.-29. siječnja)
7. Tea Radil – športski ribolov na moru (udičarenje s obale): 2. mjesto na SP (Langebaan, JAR, 4.-11. studenoga)
8. Barbara Matić – judo (-70 kg): 3. mjesto na EP (Varšava, POLJ, 20.-23. travnja)
9. Lidija Lijić Vulić – ronilaštvo (jump blue): 1. mjesto na EP (Kas, TUR, 1. – 8. listopada)
10. Mateja Jelić – taekwondo (-67 kg): 5. mjesto na SP (Muju, JKO, 24.-30. lipnja)
11. Anamarija Malešević – wushu: 1. mjesto na EP (qingda) i 1. mjesto (tui shou), (Tbilisi, GRU, 16.-21. svibnja)
12. Sanja Komar – streljaštvo (neolimpijska disciplina samostrel field): 3. mjesto na SP (Osijek, HRV, 10.-16. srpnja)
13. Iva Matijević – boćanje (precizno izbijanje): 3. mjesto na EP (Salluzo, ITA, 1. rujna)
14. Maja Blagojević – sambo (-64 kg): 2. mjesto na EP (Minsk, BJE), 20. svibnja)
15. Ivana Buden – streličarstvo (neolimpijska disciplina složeni luk): 2. mjesto na EP (Mokrice, SLO, 22.-26. kolovoza)
16. Mirela Kardašević – ronjenje (jump blue): 3. mjesto na EP (Kas, TUR, 1.-8. listopada)
17. Mihaela Romić – ronjenje (constant weight BF): 3. mjesto na EP (Kas, TUR, 1.-8. listopada)
18. Iva Radoš – taekwondo (neolimpijska kat.73 kg): 5. mjesto na SP (Muju,JKO, 24.-30. lipnja)
19. Tena Šikić – judo: 2. mjesto na Europskoj rang ljestvici
20. Marija Štetić – taekwondo (neolimpijska kat. 62 kg): 5. mjesto na SP (Muju, JKO, 24.-30. lipnja)
21. Carrolina Bajrić – boćanje (bližanje i izbijanje u krug): 3. mjesto na EP (Saluzzo, ITA, 29. kolovoza-1. rujna)
22. Anamarija Govorčinović – kajak (K-1 500 m): 5. mjesto na EP (Beograd, SRB, 21.-24. lipnja)

II NAJUSPJEŠNIJI HRVATSKI SPORTAŠ

1. Tin Srbić – gimnastika (preča): 1. mjesto na SP (Montreal, KAN, 2.-8. listopada)
2. Stipe Žunić – atletika (kugla): 3. mjesto na SP (London, VB, 4.-13. kolovoza) i 5. mjesto na dvoranskom EP (Beograd, SRB, 3.-5. ožujka)
3. Domagoj Pereglin – streljaštvo (neolimp.disciplina samostrel field): 1. mjesto na SP (Osijek, HRV, 10.-16. srpnja)
4. Marin Čilić – tenis: 2. mjesto na Grand Slamu u Wimbledonu (London, VB, 3.-16. srpnja) i 5.-8. mjesto na Grand Slamu u Roland Garrosu (Pariz, FRA, 22. svibnja-11. lipnja)
5. Igor Bombek – zrakoplovstvo (modelarstvo F-1-A): 1. mjesto na SP (Szentes, MAĐ, 6.-12. kolovoza)
6. Zvonko Jelačić – jedrenje (neolimpijska disciplina klasa modeli One Metre): 1. mjesto na SP (Pierrelatte, FRA, 12.-20. svibnja)
7. Marko Sikirić – sportski ribolov na moru (udičarenje iz brodice štapom): 1. mjesto na SP (Sali, Dugi Otok, HRV, 6.-13. svibnja)
8. Josip Glasnović – streljaštvo (trap): 2. mjesto na EP (Baku, AZE, 21.srpnja-4. kolovoza)
9. Damir Martin – veslanje (samac): 4. mjesto na SP (Sarasota, SAD, 24. rujna-1. listopada); 2. mjesto na EP (Račice, ČEŠ, 26.-28. svibnja.); 5. mjesto u ukupnom poretku Svjetskog kupa
10. Goran Čolak – ronjenje (bazeni): 1. mjesto (dinamika s jednom perajom), 1. mjesto (statika), 1. mjesto i svjetski rekord (dinamika bez peraja) te 2. mjesto (dinamika s perajama na EP (Cagliari, ITA, 12.-18. lipnja) te 1. mjesto i svjetski rekord (constant weight bez peraja) i 2. mjesto (constant weight) na EP (Kas, TUR, 1.-8. listopada)
11. Dalibor Andres – 1. mjesto na SP u podvodnoj fotografiji (La Paz, MEK, 22.-27. studenoga)
12. Martin Dolenc – jedrenje (kiteboard): 2. mjesto na SP (Pingtan, KIN, 23. rujna) i 1. mjesto na EP (Gizzeria, ITA, 16. srpnja)
13. Giovanni Cernogoraz – streljaštvo (trap): 3. mjesto na EP (Baku, AZE, 21.srpnja-4. kolovoza) i 3. mjesto ukupno na Svjetskom kupu (New Delhi, IND, 23.- 30. listopada)
14. Marko Filipović – šah (problemski šah): 3. mjesto na SP (Dresden, NJEM, 8.-9. kolovoza)
15. Ivan Galzina – sportski ribolov na moru (udičarenje iz brodice štapom): 2. mjesto na SP (Sali, Dugi Otok, HRV, 6.-13. svibnja.)
16. Robert Leško – zrakoplovstvo (modelarstvo F-1-A): 2. mjesto na SP (Szentes, MAĐ, 6.-12. kolovoza)
17. Leo Brnić – boćanje (brzinsko izbijanje): 2. mjesto na SP (Casablanca, MAR, 17.-24. rujna)
18. Pero Ćubela – boćanje (klasično): 2. mjesto na SP (Casablanca, MAR, 17.-24. rujna
19. Marko Beaković – boćanje (precizno izbijanje): 2. mjesto na SP (Casablanca, MAR, 17.-24. rujna)
20. Damir Plantić – boks (do 81 kg): 3. mjesto na EP (Harkiv, UKR 14.-25. lipnja.)
21. Dominik Družeta – judo (81 kg): 3. mjesto na EP (Varšava, POLJ, 20.- 23. travnja)
22. Ivan Lizatović – hrvanje (grčko rimski način, 59 kg): 3. mjesto na EP (Novi Sad, SRB, 4.-8. svibnja)
23. Domagoj Buden – streličarstvo (složeni luk): 1. mjesto na EP (Mokrice, SLO, 22.-26. kolovoza)
24. Luka Obadić – kajak (C-1 sprint): 3. mjesto na EP (Skoplje, MAK, 8.-13.svibnja)
25. Antonio Furić – body building (do 100 kg): 2. mjesto na EP (Santa Susanna, ŠPA, 4.-7. svibnja)
26. Vanja Peleš – ronilaštvo (dinamika bez peraja): 2. mjesto na EP (Kas, TUR, 1.-8. listopada)
27. Robert Seligman – gimnastika (konj s hvataljkama): 4. mjesto na EP (Cluj, RUM, 19.-23. travnja)
28. Daniel Gospić – športski ribolov na moru (podvodni ribolov s puškom): 1. mjesto na EAP (Mali Lošinj, HRV, 13.-17. rujna)
29. Tomislav Kolobarić – boćanje (kombinacija): 3. mjesto na SP (Casablanca, MAR, 24. rujna)
30. Ante Brkić – šah: potvrđen naslov VELEMAJSTORA (Valpovo, HRV, 5. svibnja)
31. Antonio Furić – body building (-100 kg): 2. mjesto na EP (Santa Susanna, ŠPA, 5. svibnja)
32. David Pinezić – športski ribolov na moru: 4. mjesto na SP (Dugi Otok, HRV, 13. svibnja)
33. Antun Novaković – kajak (K1-1000 m): 5. mjesto na EP (Brasov, RUM, 27.-29. srpanj)
34. Petar Gorša – streljaštvo (MK puška slobodni izbor): 4. mjesto na Svjetskom kupu (New Delhi, IND, 23.-30. listopada)

III NAJUSPJEŠNIJA HRVATSKA ŽENSKA SPORTSKA EKIPA

1. Hrvatska streljačka reprezentacija (10 m zračna puška)
2. mjesto na EP (Maribor, SLO 6.-11. ožujka)
(Snježana Pejčić, Valentina Gustin, Marta Zeljković)

2. Hrvatska samostrel reprezentacija (samostrel field)
1. mjesto na SP (Osijek, HRV, 10.-16. srpnja)
(Valentina Pereglin, Nikolina Krivanek, Sanja Komar)

3. Hrvatska judo reprezentacija
3. mjesto na EP (Varšava, POLJ, 20.-23. travnja)
(Barbara Matić, Ivana Maranić, Marijana Mišković, Ivana Šutalo, Tihea Topolovec, Tena Šikić, Maja Blagojević)

4. Hrvatska kuglačka reprezentacija
2. mjesto na SP (Dettenheim, NJEM, 19.-27. svibnja)
(Ana Bacan, Mirna Bosak, Tihana Čavlović, Iva Cindrić, Ana Jambrović, Marijana Liović, Ines Maričić, Nataša Ravnić Gašparini, Klara Sedlar, Tamara Sinković)

5. Hrvatska reprezentacija športskog ribolova na moru (udičarenje s obale)
2. mjesto na SP (Langebaan, JAR, 4.-11. studenoga)
(Tea Radil, Ardena Bajlo, Marina Mavrinac Matulja, Nikolina Kotlar, Ela Galzina, Sanja Lotspaich)

IV NAJUSPJEŠNIJA HRVATSKA MUŠKA SPORTSKA EKIPA

1. Hrvatska vaterpolska reprezentacija
1. mjesto na SP (Budimpešta, MAĐ, 15.-30. srpnja)
(Marko Bijač, Marko Macan, Loren Fatović, Luka Lončar, Maro Joković,Ivan Buljubašić, Ante Vukičević, Andro Bušlje, Sandro Sukno, Ivan Krapić, Anđelo Šetka, Javier Garcia Gadea, Ivan Marcelić)

2. Hrvatska streljačka reprezentacija (trap)
2. mjesto na EP (Baku, AZE, 21. srpnja - 4. kolovoza)
(Josip Glasnović, Giovanni Cernogoraz, Marko Germin)

3. Hrvatska rukometna reprezentacija
4. mjesto na SP (Francuska, 11.-29. siječnja)
(Ivan Stevanović, Lovro Mihić, Domagoj Duvnjak, Luka Stepančić, Jakov Gojun, Jerko Matulić, Ivan Pešić, Zlatko Horvat, Tin Kontrec, Stipe Mandalinić, Manuel Štrlek, Željko Musa, Lovro Jotić, Marko Mamić,Luka Šebetić, Luka Cindrić, Filip Ivić, Josip Božić Pavletić)

4. Hrvatska stolnoteniska reprezentacija
6. mjesto na EP (Luxembourg, LUK, 13.-17. rujna)
(Andrej Gaćina, Tomislav Pucar, Frane Tomislav Kojić, Filip Čipin, Tomislav Kolarek)

5. Hrvatska karate reprezentacija (neolimpijska disciplina borbe)
3. mjesto na EP /Seniori/Ekipa – borbe (Izmir, TUR, 4.-7. svibnja)
(Enes Garibović, Anđelo Kvesić, Ivan Kvesić, Ivan Martinac, Ante Mrvičić, Alan Šurbek)

6. Hrvatska reprezentacija športskog ribolova na moru (udičarenje iz brodice štapom)
1. mjesto na SP (Sali, Dugi Otok, HRV, 6.-13. svibnja)
(Siniša Budisavljević, David Bajlo, David Pinezić, Marko Sikirić, Ivan Galzina)

7. Hrvatska kuglačka reprezentacija
5. mjesto na SP (Dettenheim, NJEM), 19.-27. svibnja)
(Hrvoje Marinović, Branko Manev, Matko Bulka, Nikola Muše, Luka Bolanča, Ivan Totić, Igor Šarkezi, Dario Radoš, Damir Ceković, Matija Mance)

8. Hrvatska samostrel reprezentacija
2. mjesto SP (Osijek, HRV, 10.-16. srpnja)
(Domagoj Pereglin, Andrej Krstinić, Marijan Kajfeš)

9. Hrvatska kajakaška reprezentacija (neolimpijska disciplina 3xC2 Sprint)
5. mjesto SP (Murau, AUS) 23.-30. srpnja)
(Ivan Tolić, Leon Išpan, Luka Obadić, Mihovil Zonjić, Luka Zubčić, Dino Išpan)

V NAJUSPJEŠNIJI SPORTSKI PAR, ŠTAFETA ILI POSADA

1. Martin Sinković i Valent Sinković - veslanje (dvojac bez kormilara)
2. mjesto na SP (Sarasota, SAD, 24. rujna-1.listopada) i 7. mjesto u ukupnog poretku SK


2. Ivan Dodig (HRV) i Sania Mirza (IND) – tenis (mješoviti parovi)
3. mjesto na Grand Slamu Australian Open (Melbourne, AUS, 15.-29. siječnja)

3. Nikola Mektić i Franko Škugor – tenis
3. mjesto na Grand Slamu u Wimbledonu (London, VB, 3.-16. srpnja)

4. Mate Pavić (HRV) i Oliver Marach (AUT) – tenis
2. mjesto na Grand Slamu u Wimbledonu (London, VB, 3.-16. srpnja)

5. Nives Jelovica i Tanja Grubiša – boćanje (klasično)
1. mjesto na EP (Saluzzo, ITA, 29. kolovoza -1. rujna)


6. Leo Brnić i Marino Milićević – boćanje (štafetno izbijanje)
1. mjesto na SP (Casablanca, MAR, 17.-24. rujna)

VI NAJUSPJEŠNIJI PROMICATELJI HRVATSKE U SVIJETU

Pod sloganom Hrvatska - puna života (Croatia - full of life), ljepote Domovine u spotu Hrvatske turističke zajednice promoviraju i vrhunski sportaši - nogometaši Luka Modrić, Mario Mandžukić, Ivan Rakitić, Dejan Lovren i Mateo Kovačić, tenisač Marin Čilić te košarkaš Dario Šarić.
Spot, koji je u sedam dana na društvenim mrežama vidjelo više od pet milijuna ljudi iz cijeloga svijeta, režirao je Nevio Marasović u suradnji s produkcijskom kućom BBDO, a spomenute hrvatske sportske zvijezde odrekle su se honorara u ukupnom iznosu od pola milijuna kuna, uplativši ga u humanitarne svrhe.


VII NAJUSPJEŠNIJI HRVATSKI TRENERI (abecednim redom)

1. Nikola Bralić (veslanje) – za 2. mjesto dvojca bez kormilara braće Sinković na SP u Sarasoti, SAD
2. Milan Celija (boćanje) – za 1. mjesto Lea Brnića i Marina Milićevića u štafetnom izbijanju na SP u Casablanci, MAR

3. Seno Čusto (streljaštvo) – za 2. mjesto hrvatske streljačke reprezentacije (10 m zračna puška) na EP u Mariboru, SLO

4. Ivica Dolenc (jedrenje) – za 1. mjesto Zvonka Jelačića u klasi One Metre na SP u Pierrelatteu, FRA

5. Ivan Drviš (ronjenje) – za niz trofeja Gorana Čolaka u tehnikama ronjenja u bazenima na europskim prvenstvima u Cagliariju, ITA i Kasu, TUR: 1. mjesto (dinamika s jednom perajom), 1. mjesto (statika), 1. mjesto i svjetski rekord (dinamika bez peraja) te 2. mjesto (dinamika s perajama, te 1. mjesto i svjetski rekord (constant weight bez peraja) i 2. mjesto (constant weight)

6. Edis Elkasević (atletika) – za 1. mjesto Sandre Perković u bacanju diska na SP u Londonu, VB, i ukupnu pobjedu u Dijamantnoj ligi 2017.

7. Andrej Hanjšek (atletika) – za 4. mjesto Sare Kolak u bacanju koplja na SP u Londonu, VB i 1. mjesto na Europskom kupu u Gran Canariji, ŠPA

8. Lucijan Krce (gimnastika) – za 1. mjesto Tina Srbića na preči na SP u Montrealu, KAN

9. Srećko Šuk (veslanje) – za 4. mjesto Damira Martina u samcu na SP u Sarasoti, SAD, 2. mjesto na EP u Račicama, ČEŠ, te 5. mjesto u ukupnom poretku Svjetskog kupa

10. Ivica Tucak (vaterpolo) – za 1. mjesto hrvatske vaterpolske reprezentacije na SP u Budimpešti, MAĐ