Ispis

Adelboden / Kranjska Gora, 9. siječnja 2022. - Lijepe vijesti stižu sa skijaških staza samo 26 dana uoči Zimskih olimpijskih igara u Pekingu. Nedjeljni slalomski programi u Švicarskoj i Sloveniji donijeli su bodovni učinak, dakle, mjesto u Top 30, svim našim skijašima i skijašicama koji su nastupili.

U slalomu za Svjetski kup u švicarskom Adelbodenu, na kojem je iznenađujuće slavio Austrijanac Johannes Strolz sa startnim brojem 38, sva četvorica hrvatskih skijaša osvojili su bodove, a najbolji među njima bio je Filip Zubčić na 15. mjestu sa sekundom i tri stotinke zaostatka za pobjednikom. Samuel Kolega je po drugi put u karijeri osvojio bodove, plasmanom na 21. mjesto (+1.73), Matej Vidović je bio 24. (+1.92), a Istok Rodeš 25. (+2.00) u debitantskom nastupu u ovoj sezoni. Drugoplasirani iza Strolza bio mu je sunarodnjak Manuel Feller sa 17 stotinki zaostatka, dok je trećeplasirani Nijemac Linus Strasser zaostao 29 stotinki.

Nakon tri slaloma u novoj sezoni i dalje su u vodstvu Norvežanin Sebastian Foss-Solevaag i Šveđanin Kristoffer Jakobsen sa po 140 bodova, dok je Filip Zubčić na vrlo dobrom šestom mjestu s 91 bodom. U ukupnom redoslijedu Svjetskog kupa vodeći je Švicarac Marco Odermatt s 845 bodova, ispred Norvežanina Aleksandera Aamodta Kildea - 469 bodova... Zubčić je s 214 bodova na 11. mjestu.

Od četvrtka do nedjelje skijaši će voziti četiri urke Svjetskog kupa u Wengenu - superveleslalom, dva spusta i slalom.

Na nedjeljnoj slalomskoj utrci skijašica u Kranjskoj Gori naša mlada olimpijska uzdanica za Peking, Zrinka Ljutić, osvojila je prve bodove u ovosezonskom izdanju Svjetskog kupa, zauzevši 26. mjesto (u drugu vožnju ušla je kao 30.). Nakon sljemenskog sedmog mjesta, Leona Popović je bila 20.

Petu slalomsku pobjedu u sezoni, ukupno 24. u Svjetskom kupu, ostvarila je Slovakinja Petra Vlhova (1:44.29 minuta). Za 23 stotinke nadmašila je Švicarku Wendy Holdener, vodeću nakon prve vožnje s osam stotinki prednosti pred Slovakinjom. Treća je bila Šveđanka Anna Swenn-Larsson sa sekundom i šest stotinki zaostatka za pobjednicom. Nakon što je u drugoj vožnji "zahaklala" kolac, vodeća u ukupnom redoslijedu Svjetskog kupa, Amerikanka Mikaela Shiffrin (35 bodova više od Vlhove), prvi put je nakon više od tri godine ostala bez plasmana u slalomskoj utrci.

Vlhova je pobjedom u Kranjskoj Gori gotovo osigurala Mali kristalni globus u slalomu jer tri utrke prije kraja ima 580 bodova, čak 240 više od drugoplasirane Shiffrin. Leona Popović je na 13. mjestu sa 106 bodova, a Zrinka Ljutić je s prvih pet bodova na diobi 46. mjesta.

Sedmi slalom sezone skijašice će voziti u utorak, 11. siječnja, u austrijskom Schladmingu. (hoo)