Zagreb, 10. srpnja 2022. - Osim dvaju velebnih pobjedničkih nastupa u tenisu i veslanju, hrvatski sportaši i sportašice ostvarili su u vikendu iza nas brojna zapažena postignuća u međunarodnoj konkurenciji. Među njima posebno zapaženi bili su naši tokijski olimpijci...

Ono što je uspjelo Miliju Poljičku u pojedinačnoj konkurenciji juniorskog turnira u Wimbledonu, nije pošlo "za reketom" našim sjajnim olimpijcima Mati Paviću i Nikoli Mektiću koji su bili nadomak obrane naslova wimbledonskih pobjednika u muškim parovima. No, nakon više od četiri sata igre, u finalu ovogodišnjeg turnira svladali su ih Australci Matthew Ebden i Max Purcell sa 7-6 (5), 6-7 (3), 4-6, 6-4, 7-6 (2). Posebno priznanje zaslužuje Mate Pavić koji je igrao s frakturom kosti u podlaktici desne ruke, ali unatoč ozljedi, niti jednom nije izgubio servis ni u polufinalu, ni u finalu.

Judašica Barbara Matić (do 70 kg) brončanom je medaljom na Grand Slamu u Budimpešti najavila domaći Grand Prix Zagreb, koji će se sljedećeg vikenda održati u Areni Zagreb. Splićanka se zagrijala pobjedom protiv Šveđanke Eriksson, za što je bio dovoljan wazari sredinom borbe. U četvrtfinalu je kontrolirala dvoboj s Coughlan, natjeravši Australku na tri kazne, čime je Matić prošla u polufinale, gdje ju je čekao dvoboj s Japankom Niizoe. U posljednju minutu borbe Japanka je ušla s dvije kazne na semaforu, ali uspjela je odbiti napad naše predstavnice, baciti je na wazari i zahvatom dovršiti ulazak u finale. Matić je smogla snage svladati Britanku Petersen Pollard u borbu za broncu, što je 20. medalja za našu najbolju džudašicu na IJF World Touru.

Šime i Mihovil Fantela osvojili su 4. mjesto u klasi 49er na Europskom prvenstvu u danskom Aarhusu. U plovu za odličje zadarski jedriličari bili su peti, ali nisu uspjeli doći do brončane medalje od kojih ih je teoretski dijelilo 10 bodova. Trećeplasiran Britanci James Peters i Faynn Sterritt osvojili su broncu nakon što su u plovu za odličlja (medal race) u kroz ciljnu ravninu prošli drugi.

U rumunjskom Otopeniju završilo je Europsko juniorsko prvenstvo u plivanju, s kojeg se hrvatski predstavnici vraćaju s dvjema medaljama. Splićanin Jere Hribar osvojio je srebrnu medalju u disciplini 50 metara slobodno, s vremenom 22.55 i stao uz postolje tik do svjetske plivačke senzacije Davida Popovicija. Jana Pavalić osvojila je brončanu medalje u disciplini 50 metara leptir, s vremenom 26.76. Sjajna je to uvertira za nadolazeće Svjetsko juniorsko prvenstvo u Limi (Peru) i EYOF u slovačkoj Banskoj Bistrici. (hoo/vk)

S medaljama oko vrata ili bez njih, čestitka svim našim sportašima i sportašicama na dostojnom prezentiranju hrvatskog sporta na međunarodnoj pozornici!