ZAGREB, 21. prosinca 2008. – Uz nazočnost predsjednika Sabora Luke Bebića, dopredsjednice Vlade RH Jadranke Kosor, zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića, Željka Mataje savjetnika predsjednika RH te brojnih uglednika iz hrvatskog gospodarskog i sportskog života, prigodnom svečanošću u Hrvatskom narodnom kazalištu u Zagrebu, održan je Veliki dan hrvatskog sporta na kojem su proglašeni najbolji sportaši, ekipe i treneri u 2008. godini.

ZAGREB, 21. prosinca 2008. – Uz nazočnost predsjednika Sabora Vladimira Bebića, dopredsjednice Vlade RH Jadranke Kosor, zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića, Željka Mataje savjetnika predsjednika RH te brojnih uglednika iz hrvatskog gospodarskog i sportskog života, prigodnom svečanošću u Hrvatskom narodnom kazalištu u Zagrebu, održan je Veliki dan hrvatskog sporta na kojem su proglašeni najbolji sportaši, ekipe i treneri u 2008. godini te je dodijeljena Nagrada HOO-a "Matija Ljubek" za 2008..
Obraćajući se uvaženom skupu predsjednik HOO-a Zlatko Mateša rekao je kako možemo biti jako ponosni na činjenicu da su hrvatski sportaši ove godine osvojili pet olimpijskih odličja, ali i preko 250 odličja na velikim međunarodnim natjecanjima te da ćemo ovu godinu pamtiti po mnoštvu novoizgrađenih sportskih objekata te da je Hrvatska bogatija za nove dvorane, zimska plivališta i atletske staze. Glavni tajnik Josip Čop naglasio je kako hrvatski sportaši, a posebno četiri dame i mladić, osvajači olimpijskih odličja, mogu biti uzor mladima diljem Hrvatske.

Nagradu "Matija Ljubek" za 2008. godinu dobili su: mr.sc. Marijan Kraljević, dr.sc. Dragan Milanović, Zorislav Srebrić, Tomislav Šepec i Športsko društvo "Primorje '08".

Najuspješnija hrvatska sportašica
Blanka Vlašić – atletika
OI 2. mjesto, skok u vis (srebrno olimpijsko odličje) – Peking, Kina (8.-25.8.2008.)
SP dvorana 1. mjesto, skok u vis – Valencia, Španjolska (7.-9.3.2008.)
Zlatna liga – 5 prvih mjesta

Nominirane (abecednim redom)
1. Ema Aničić – karate
SP 3. mjesto, kategorija open – Tokio, Japan (13.-16.11.2008.)
2. Sanja Jovanović – plivanje
SP 1. mjesto i svjetski rekord, 50 m leđno (25m bazen) – Manchester, V. Britanija (9.-13.4.2008.)
SP 3. mjesto, 100 m leđno (25m bazen) – Manchester, V. Britanija (9.-13.4.2008.)
EP 3. mjesto, 50 m leđno (25m bazen) – Eindhoven, Nizozemska (13.-24.3.2008.)
SK 1. mjesto, 50 m leđno (25m bazen) – Berlin, Njemačka
EP 1. mjesto, 100m leđno – Rijeka, Hrvatska (11.- 4.12. 2008.)
EP 1. mjesto, 50m leđno – Rijeka, Hrvatska (11.-14.12.2008.)
3. Zrinka Korać – body building
SP 2. mjesto, body fitness – Santa Susana, Španolska (4.-5.10.2008.)
EP 1. mjesto, body fitness – Skopje, Makedonija (23.-26.5.2008.)
EP 1. mjesto, ukupni plasman
4. Željka Orehovec – kuglanje
SP 1. mjesto i svjetski rekord u kombinaciji – Banja Luka, BiH (4.10.2008.)
5. Snježana Pejčić – streljaštvo
OI 3. mjesto (brončano olimpijsko odličje), zračna puška 10 m – Peking, Kina (8. -24.8.2008)
SK 2. mjesto – München, Njemačka (20.5.2008.)
SK 4. mjesto (finale), zračna puška 10 m – Bankok (5.11.2008.)
SK 6. mjesto (finale), 50 m trostav – Bankok (4.11.2008.)
5. mjesto na godišnjoj rang listi Svjetske streljačke federacije
6. Vlatka Šamarinec – rukomet na pijesku
SP 1. mjesto s ekipom – Caalis, Španjolska (9.-13.7.2008.) (proglašena najboljom igračicom SP-a)
7. Sandra Šarić – taekwondo
OI 3. mjesto, kategorija do 67kg (brončano olimpijsko odličje) – Peking, Kina (8.-24.8.2008.)
EP 1. mjesto kategorija do 72kg – Rim, Italija (10.-13.4.2008.)
8. Mirna Šenjug – karate
EP 1. mjesto, kate – Tallin, Estonija (2.-4.5.2008.)


Najuspješniji hrvatski sportaš
Filip Ude – gimnastika
OI 2. mjesto (srebrno olimpijsko odličje), konj s hvataljkama – Peking, Kina (8.-24.8.2008.)
EP 2. mjesto, konj s hvataljkama – Lausanne, Švicarska (7.-11.5.2008.)

Nominirani (abecednim redom)
1. Dragan Crnov - judo
SK 3. mjesto, kategorija do 66 kg – Tallin, Estonija (2008.)
SK 3. mjesto, kategorija do 66 kg – Oslo, Norveška (2008)
2. Danil Domdjoni – karate
SP 1. mjesto, kategorija do 60kg – Tokio, Japan (13.-16.11.2008.)
EP 1. mjesto, kategorija do 60kg – Tallin, Estonija (2.-4.5.2008.)
3. Duje Draganja - plivanje
SP 1. mjesto i svjetski rekord, 50m slobodno (25m bazeni) – Manchester, V. Britanija (9.-13.4.2008.)
SP 3. mjesto, 100m slobodno (25m bazen) – Manchester, V. Britanija (9.-13.4.2008)
EP 2. mjesto, 50m slobodno – Eindhoven, Nizozemska (13.-24.3.2008.)
EP 3. mjesto, 50m slobodno – Rijeka, Hrvatska (11.-14.12.2008.)
4. Josip Glasnović – streljaštvo
OI 5. mjesto, leteće mete – Peking, Kina (8.-24.8.08.)
SK (predolimpijski turnir) 4. mjesto, leteće mete – Peking, Kina (13.4.08.)
6. mjesto na godišnjoj rang listi Svjetske streljačke federacije
5. Ivan Kljaković Gašpić - jedrenje
EP 2. mjesto klasa FINN – Scarlino, Italija (2. – 10.5.08.)
6. Ivica Kostelić – skijanje
SK 2. mjesto, superkombinacija – Chamonix, Francuska
SK 2. mjesto, superkombinacija – Val d'Isere, Francuska
SK 2. mjesto, slalom – Zagreb, Hrvatska
SK 2. mjesto, slalom – Kranjska Gora, Slovenija
SK 3. mjesto, kombinacija – Kitzbühel, Austija
SK 3. mjesto, slalom – Garmisch, Njemačka
SK 6. mjesto ukupni poredak 2008
7. Nikica Ljubek – kanu
SP 2. mjesto,maraton mirne vode C1 – Tyn nad Vltavo, Češka (19.-21.9.2008.)
8. Emil Milihram – kajak
SP 1. mjesto divlje vode spust – Iruga, Italija (5.–8.6.2008.)
SK 2. mjesto ukupni poredak
9. Ivica Putnik – biljar
EP 1. mjesto – Wilingen, Njemačka (7.-16.7.2008.)
10. Ginfranco Santoro – boćanje
EP 2. mjesto, pojedinačno – Savigliano, Italija (29.9.-3.10.2008.)
EP 3. mjesto, precizno izbijanje – Savigliano, Italija (29.9.-3.10.2008.)
11. Denis Stolfa – športski ribolov na moru
SP U21 1. mjesto lov štapom s brodice - Novigrad, Hrvatska (7.-15.6.2008.)


Najuspješnija ženska sportska ekipa
Hrvatska stolnoteniska reprezentacija
(Tamara Boroš, Sandra Paović, Andrea Bakula, Cornelia Vaida)
EP 3. mjesto – St. Petersburg, Rusija (4.–12.10.2008.)

Nominirani (abecednim redom)
1. Hrvatska karate reprezentacija - kate
(Mirna Šenjug, Valerija Vujčić, Džulijana Popović)
EP 2. mjesto – Tallin, Estonija (2.-4.5.2008.)
2. Hrvatska reprezentacija u rukometu na pijesku
(Filipa Ačkar, Marina Bazzeo, Snježana Botica, Dubravka Bukovina, Anja Daskijević, Ivana Lovrić, Maja Majer, Petra Starček, Vlatka Šamarinec, Željka Vidović)
SP 1. mjesto – Cadis, Španjolska (9.–13.7.2008.)
3. Hrvatska reprezentacija u streljaštvu – samostrel field
(Branka Pereglin, Sanja Komar, Nikolina Krivanek)
SP 1. mjesto – Weinfelden, Švicarska (7.-12.7.2008.)
4. Hrvatska reprezentacija u streljaštvu – 10 m zračna puška
(Snježana Pejčić, Suzana Cimbal Špirelja, Sanja Kovacs)
EP 5. mjesto – Winterthur, Švicarska (29.2.2008.)


Najuspješnija hrvatska muška ekipa
Hrvatska rukometna reprezentacija
(Petar Metličić, Vjenceslav Somić, Mirko Alilovioć, Dragan Jerković, Nikša Kaleb, Renato Sulić, Ivano Balić, Domagoj Duvnjak, Blaženko Lacković, Igor Vori, Davor Dominiković, Zlatko Horvat, Drago Vuković, Denis Špoljarić, Josip Valčić, Tonči Valčić, Ivan Ćupić, Ljubo Vukić)
EP 2. mjesto – Norveška (17.–27.1.2008.)

Nominirani (abecednim redom)
1. Hrvatska karate reprezentacija
(Goran Božić, Leon Gajica, Marko Lučić, Marko Miloš, Rene Pernuš, Vedran Turković, Pero Vučić)
EJP 1. mjesto – Trst, Italija (15.-17.2.2008.)
2. Hrvatska plivačka štafeta - 4x50m slobodno
(Duje Draganja, Alexei Puninski, Bruno Barbić, Mario Todorović)
EP 3. mjesto – Rijeka, Hrvatska (11.–14. 12.2008.)
3. Hrvatska reprezentacija u rukometu na pijesku
(Hrvoje Bijuklić, Luka Bumbak, Matija Černetić, Hrvoje Horvat, Ivan Jurić, Mladen Paradžik, Ninoslav Pavelić, Davor Rokavec, Josip Šandrk, Andro Vladušić)
SP 1. mjesto – Cadis, Španjolska (9.–13. 7.2008.)
4. Hrvatska reprezentacija u streljaštvu – samostrel field
(Domagoj Pereglin, Andrej Krstinić, Zoran Špoler)
SP 2. mjesto – Weinfelden, Švicarska (7.–12.7.2008.)
5. Hrvatska reprezentacija u športskom ribolovu na moru
(Danijel Gospić, Antonio Buratović, Dario Marinov)
SP 3. mjesto, podvodni ribolov – Isla de Margarita, Venezuela (23.-26.10.2008)


Sportašica – najveća nada hrvatskog sporta
Martina Zubčić - taekwondo
OI 3. mjesto kategorija do 57kg – Peking, Kina (8.–24.8.2008.)
EP 2. mjesto kategorija do 59kg – Rim, Italija (10.-13.4.2008.)

Nominirane (abecednim redom)
1. Damira Bujan - karate
EKP 3. mjesto, borbe do 51 kg – Trst, Italija (15.-17.2.2008.)
2. Marija Ćosić – judo
EJP 3. mjesto, kategorija do 70 kg – Varšava, Poljska (12.-14.9.2008.)
SJK 1. mjesto, kategorija do 70 kg – Istanbul, Turska (2008.)
4. Valentina Golubenko - šah
SJP 1. mjesto- Vung Tau, Vijetnam (16.-30.10.2008)
5. Antea Kordić – jedrenje
SJP 3. mjesto, Laser 4.7 – Trogir, Hrvatska (22.–29.8.2008.)
EJP 2. mjesto, Laser 4.7 – Trogir, Hrvatska (22.–29.8.2008.)
6. Valentina Pereglin - streljaštvo
SJP 2. mjesto, samostrel field – Weinfelden, Švicarska (7.–12.7.2008.)
7. Sandra Perković - atletika
SJP 3. mjesto, disk – Bydgoszcz, Poljska (8.-13.7.2008.)
8. Lucija Sedlar – kuglanje
Svjetski juniorski i kadetski kup, 2. mjesto, pojedinačno – Zadar, Hrvatska (15.-18.5.2008.)
9. Mateja Senkić – jedrenje
SJP 2. mjesto, Laser 4.7 – Trogir, Hrvatska (22.–29.8.2008.)
EJP 1. mjesto, Laser 4.7 – Trogir, Hrvatska (22.–29.8.2008.)
10. Josipa Šeremet – rock'n'roll
EJP 1. mjesto u paru s Lukom Hatvalićem – Velika Gorica, Hrvatska (25.10.2008.)
SJP 5. mjesto u paru s Lukom Hatvalićem - Maribor, Slovenija (22.11.2008.)
8. mjesto na rang listi Međunarodne sportske federacije
11. Ana Znaor - kickboxing
SJP 1. mjesto, light contact – Napulj, Italija (22.-27.9.2008.)


Sportaš – najveća nada hrvatskog sporta
Marin Premeru – atletika
SJP 2. mjesto, disk – Bydgoszcz, Poljska (8.-13.7.2008.)
SJP 3. mjesto, kugla - Bydgoszcz, Poljska (8.-13.7.2008.)

Nominirani (abecednim redom)
1. Petar Gorša - streljaštvo
EP 1. mjesto, 10 m zračna puška – Winterthur, Švicarska (26.2.2008.)
2. Luka Hatvalić – rock'n'roll
EJP 1. mjesto u paru s Josipom Šeremet – Velika Gorica, Hrvatska (25.10.2008.)
SJP 5. mjesto u paru s Josipom Šeremet - Maribor, Slovenija (22.11.2008.)
3. Željan Ješić - kickboxing
SJP 1. mjesto, light contact – Napulj, Italija (22.-27.9.2008.)
4. Josip Kramer – kuglanje
Svjetski juniorski i kadetski kup 1. mjesto pojedinačno – Zadar, Hrvatska (15.-18.5.2008.)
5. Josip Livada – karate
EKP 3. mjesto, borbe do 75 kg – Trst, Italija (15.17.2.2008.)
6. Marino Miličević – boćanje
SJP 1. mjesto, bližanje i izbijanje u krug – Zagreb, HR (28.8.-1.9.2008.)
SJP 2. mjesto, parovi klasično – Zagreb, HR (28.8.-1.9.2008.)
Proglašen za najboljeg igrača SP do 18 i do 23 godine
7. Domagoj Pereglin - streljaštvo
EP 3. mjesto, samostrel field - Weinfelden, Švicarska (7.-12.7.2008)
8. Lovre Perhat – jedrenje
SJP 3. mjesto, Laser 4.7 – Trogir, Hrvatska (22.–29.8.2008.)
EJP 2. mjesto, Laser 4.7. – Trogir, Hrvatska (22.–29.8.2008.)
9. Ivan Šarić – šah
SJP 1. mjesto - Vung Tau, Vijetnam (16.-30.10.2008)
10. Nikola Uzelac – kuglanje
SP U-23 1. mjesto, sprint – Zadar, Hrvatska (20.5.2008.)
11. Natko Zrnčić Dim - skijanje
SK 3. mjesto, superkombinacija – Val d' Iser, Francuska (2008.)


Najuspješniji hrvatski trener
Joško Vlašić/Bojan Marinović – atletika (Blanka Vlašić)

Nominirani (abecednim redom)
1. Slaven Bilić – nogomet
2. Dimitar Bobev – plivanje (Sanja Jovanović)
3. Lino Červar – rukomet
4. Lidija Katalinić Špoljarić – taekwondo (Martina Zubčić)
5. Ivica Klaić – taekwondo (Sandra Šarić)
6. Igor Kriajimskii – gimnastika (Filip Ude)
7. Svemir Mrvčić – karate (Danil Domdjoni)
8. Čedo Vukelić – boćanje (Marino Miličević)


Najuspješniji promicatelj Hrvatske u svijetu
Blanka Vlašić


Nagrada Hrvatskog olimpijskog odbora za „fair play“
Petar Cupać, Pavle Kostov (olimpijska jedriličarska posada – klasa 49er)
Ivan Bulaja, trener

Zahvaljujući Pavlu Kostovu, Petru Cupaću i njihovu treneru Ivanu Bulaji, danska posada Warrer/Ibsen osvojila je olimpijsko zlato u klasi 49er na Igrama XXIX. olimpijade 'Peking 2008'.
U olimpijskom formatu jedrenja, regata završava s plovom za odličja u koji ulazi najboljih deset prema dotad postignutim rezultatima. Hrvatska posada Kostov/Cupać nije se uspjela plasirati u plov za odličja, međutim 17. kolovoza njihov brod ipak je odjedrio taj zadnji plov olimpijske regate. Uvjeti na moru bili su zahtjevni, jak vjetar uz dosta neugodan val. Vodeći Danci Warer/Ibsen imali su prilično sigurno zlato u džepu i prije plova za odličja. Međutim, kojih petnaestak minuta prije starta danskom brodu puknuo je jarbol. U tom trenutku za njih je,činilo se, natjecanje bilo gotovo. Do starta je ostalo vrlo malo vremena, a njihov brod nije bio u stanju za natjecanje. No, hrvatska posada, jedna od devet koje se nisu plasirale u plov za odličja, bila je upoznata s njihovim problemom, i istog trenutka je reagirala na zamolbu Danaca te im posudila svoj brod. Tako su se Danci uspjeli vratiti na regatno polje i startati oko četiri minute nakon ostalih finalista, svega nekoliko sekundi unutar zadanog ograničenja za start. U konačnici – postali su olimpijski pobjednici.
Svi sudionici olimpijske regate u Pekingu bili su složni da je hrvatska ekipa pokazala pravi olimpijski duh i solidarnost na djelu. O njihovoj fair-play gesti, svjetski olimpijski pokret je odgovorio najvećim priznanjem Međunarodnog fair play odbora, nagradom Pierre de Coubertin - World Fair Play Trophy, u kategoriji „Act of Fair Play“. Nagrada će im biti dodijeljena u Istanbulu 26. siječnja 2009. godine.