Josip Cop has been COC Secretary General since June 2005. He also served as acting COC Secretary General twice prior to the COC elections, between 2000 and 2005. The first time was from 1 November 2000 to 12 February 2001, when he was also an ex officio COC Council member, and the second time was from 4 November 2004 to 17 June 2005, when he was elected as Secretary General to a term of four years.

Ivica Miocic Stosic was COC Secretary General from 1 December 2002 to 4 November 2004. He was a counter-candidate to COC President Zlatko Matesa at the regular COC presidential election in 2004.

Josip Guberina was COC Secretary General from 2 April to 30 November 2002, when Ivica Stosic Miocic was elected. As Secretary General of the Croatian Handball Federation (a position he held from 1994 to 1996) he was on the Olympic delegation to Atlanta in 1996, where the Croatian handball players won the gold medal – the first Olympic gold under the Croatian flag.

Andrija Mijačika was COC Secretary General from 27 February 2001 and ex officio COC Council member from 2000 to 2001. He served as Secretary General until 27 March 2002, when he suddenly passed away at the age of 47. His last project was the 2002 Olympic Winter Games in Salt Lake City.

 

Slavko Podgorelec originated and initiated the foundation of the Croatian Olympic Committee; he was the first COC Secretary General and ex officio member of its highest executive body, the COC Council, from 1991 to 2000.