PESCARA, 1. srpnja 2009. (Hina) - Šestog dana 16. Mediteranskih igara u Pescari hrvatski sportaši su osvojili još četiri medalje - atletičarka Nikolina Horvat osvojila je treće mjesto u finalu utrke na 400 metara prepone, stolnotenisač Andrej Gaćina osvojio je srebro, dok su boksači Filip Palić i Marko Tomasović izborili finala i tako osigurali najmanje srebrna odličja.
Mlada hrvatska atletičarka je istrčala rezultat od 56.97, što joj je ujedno najbolje vrijeme ove sezone. Prva dva mjesta osvojile su Francuskinje Phara Anacharis (56.66) i Aurore Kassambra (56.89).
Odličja i to najmanje srebrna osigurali us boksači Filip Palić u lakoj kategoriji i Marko Tomasović u superteškoj kategoriji. Tomasović je svladao Tunižanina Mohameda Homrania s 6:2 u bodovima, a u sutrašnjem finalu Splićanina očekuje olimpijski i svjetski prvak Talijan Roberto Cammarele, dok Palića u borbi za zlato čeka također domaćin i višestruki svjetski i olimpijski prvak Domenico Valentino. Palić je ušao u finale pobijedivši u polufinalu kategorije do 60 kilograma Srbina Ljubomira Marjanovića na bodove 9:7 i ovo mu je još jedna velika medalja nakon srebra na Europskom prvenstvu 2000. i bronce s Svjetskog prvenstva 2001.
Gaćina je izgubio je u finalu mediteranskog turnira u Lancianu od Grka Panagiotisa Gkionisa s 4:1 (7, 5, -8, 2, 6), te je time osvojio srebrnu medalju. Do brončane medalje danas nije uspjela doći Andrea Bakula koja je poražena od Grkinje Aikaterini Ntoulaki također s 4:1 (9, 10, -2, 8, 9).
Od ostalih naših predstavnika u najbržoj atletskoj disciplini na 100 metara Maja Golub nije se uspjela plasirati u finale. Maja je u svojoj skupini bila tek četvrta, a od ukupno 12 atletičarki zauzela je 9. mjesto s 11.65.
Finale su uspjele izboriti Anita Banović i Danijela Grgić na 400 metara, koje su svaka u svojoj skupini bile četvrte, ali su imale sedmo, odnosno osmo vrijeme kvalifikacija. Banović je s 53.91 sekundi trčala najbolji rezultat sezone, a Danijela je bila daleko ispod svojih mogućnosti otprije dvije godine - trčala je 54.67. Željko Vincek ostao je bez finala iako je na Mediteranske igre došao s jednim od najboljih rezultata sezone od prijavljenih natjecatelja (46.16). Međutim, 23-godišnji Varaždinac, nakon što je u prvoj polovini utrke držao drugu poziciju, u finišu utrke kao da je izgubio korak, pao na četvrto mjesto s rezultatom 46.85, a ukupno je bio deseti. Martin Marić nastupio je u finalu diska i s hicem 60.60 metara u trećoj seriji osvojio solidno 6. mjesto.
Košarkaši su izborili plasman u polufinale nakon što su u četvrtfinalu bez većih problema porazili Albaniju 94:70 (23:27, 23:12, 20:13, 28:18). Najefikasniji igrači u hrvatskim redovima bili su Damir Rančić (19), Rok Stipčević (12) i Lukša Adrić (10), dok su Albance predvodili Franko Bushati (21) i Ersid Luca (18).
U ostalim susretima četvrtfinala Grčka je pobijedila Crnu Goru 85:67, Turska je slavila protiv Maroka 88:67, dok je Italija pobijedila Srbiju 75:64. Hrvatska će u polufinalu igrati protiv Italije, dok se u drugom polufinalnom susretu sastaju Grčka i Turska.
Pobjedu su ostvarili i vaterpolisti svladavši Španjolsku sa 11:10 (3:1, 3:2, 2:2,3:5).
Hrvatski muški par u odbojci na pijesku Pero Križanović - Krešo Perić nije se uspio plasirati u četvrtfinale, iako su u ključnom dvoboju protiv talijanskih blizanaca Mattea i Paola Ingrossa dobili prvi set 21:17, a u drugom vodili 19:16. Nažalost, željena dva poena do trijumfa i plasmana u četvrtfinale naši odbojkaši nisu iskoristili jer su Talijani pred prepunim tribinama u samom središtu Pescare, dobili pet poena zaredom. U trećem setu je hrvatski par poveo s 4:3, ali je to bilo zadnje vodstvo na utakmici. Talijani su dobili treći set s 15:9 i s 2:1 izbacili Peru i Krešu s natjecanja. Kobnim se pokazao prvi poraz protiv Andore u 1. kolu, pa uz Talijane, dalje neočekivano idu Libanonci.
Danas na boćalištu u Pescari nije bilo borbi za medalje s obzirom da su se održavala kvalifikacijska natjecanja u rafa boćanju pojedinačno, u petanque boćanju i brzinskom izbijanju. Naša brončana iz parova raffa boćanja Gordana Dagelić u prva dva susreta poražena je od predstavnice iz San Marina 12:11, te Turkinje 12:1. Potom je u trećem kolu pobijedila predstavnicu Crne Gore 12:4, da bi u slijedećem susretu bila bolja od Turkinje 12:5. Nakon odigrana četiri susreta Gordana se nalazi na trećem mjestu, s realnim šansama da bude među četiri te igra u polufinalu.
U muškoj konkurenciji u istoj disciplini nastupio je Zdravko Omrčen te je u prvom kolu poražen od turskog prestavnika 12:4, a u drugom kolu od talijanskog 12:1 i ostao bez izgleda za borbu za medalje. U brzinskom izbijanju Ante Papak (39 pogodaka) je u četvrtfinalu bio treći iza Francuza Fabiena Amara (42) i Slovenca Aleša Borčnika (41), te će u četvrtak igrati u polufinalu.
Hrvatske rukometašice okončale su Mediteranske igre u Pescari na šestom mjestu izgubivši u borbi za peto mjesto od Srbije 23:25 (12:16). Najefikasnije igračice u hrvatskim redovima bile su Ana Nikšić (5), Martina Pavić (4) te Ana Maruščec (4), dok su suparničku ekipu predvodile Dijana Stevin (7) i Jelena Trifunović (6).
Posljednjega dana plivačkog mediteranskog programa Vanja Rogulj je bio sedmi na 50 prsno s rezultatom 28.29 sekundi, dok je muška štafeta 4x100 slobodno bila peta u zadnjoj disciplini programa u Pescari.

10:30 M raffa individualno 3 krug Omrčen Zdravko "Adriano Flacco" SC Pescara
18:30 M brzinsko izbijanje - lyonese polufinale Ante Papak "Adriano Flacco" SC Pescara
KOŠARKA
16:30 Ž za 3. mjesto HRVATSKA - Grčka Palais de sport - "Elettra" (Pescara)
VATERPOLO
16:30 M 3 kolo (grupa A) Turska - HRVATSKA "Le Naiadi" Swimming Pool
ODBOJKA
16:00 Ž polufinale HRVATSKA - Turska Vasto Sport Hall
BOKS
17:00 M kategorija 60 kg finale Filip Palić - Valentino (ITA) Palazzo del Ghiaccio-Avezzano
18:30 M kategorija +91 kg finale Tomasović-Cammarelle (ITA) Palazzo del Ghiaccio-Avezzano
JEDRENJE
11:00 M 470 7 i 8 plov Šime Fantela/Igor Marinić Touristic port Pescara
11:00 M laser 5 i 6 plov Tonči Stipanović, Danijel Mihelić Touristic port Pescara
11:00 Ž 470 6 i 7 plov Enia Ninčević/Romana Župan Touristic port Pescara
11:00 Ž laser radial 5 i 6 plova Tina Mihelić Touristic port Pescara