Erzurum, 16. veljače 2017. - Hrvatski sportaši zaključili su nastup na 13. Zimskom olimpijskom festivalu europske mladeži (EYOF) koji se od 11. do 18. veljače održava u Erzurumu. Za radosnu vijest pobrinuo se alpski skijaš Leon Nikić koji je osvojio srebrnu medalju u slalomu s vremenom 1:44.19. Brži je bio samo Talijan Alex Vinatzer (1:40.77).

„Utrka je bila super, očekivao sam dobar rezultat, ali ne baš medalju. Bio sam spreman, a i rezultati na treninzima su ukazivali na to da mogu ovdje nešto napraviti“ rekao je 17-godišnji Leon koji se prije šest godina odselio iz Pule u austrijski Tux, a trenutno pohađa skijašku gimnaziju u Saalfeldenu. Leon je diskvalificiran u veleslalomu zbog preranog starta. „Tome je doprinijela i organizacija utrke. Naime, nije bilo signala koji naznačuje start“ pojasnio je.

U skijaškom trčanju se natjecala 17-godišnja Gabrijela Skender, sudionica II. Zimskih olimpijskih igara mladih u Lillehammeru 2016. i nositeljica hrvatske zastave na svečanom otvaranju EYOF-a. U utrci na 5 km klasičnom tehnikom zauzela je 17. mjesto među ukupno 40 natjecateljica, zaostavši 1:16.6 za pobjednicom, Slovenkom Anjom Mandeljc. U sprintu slobodnom tehnikom zauzela je u četvrtfinalu 4. mjesto u svojoj skupini s vremenom 2:44.56 što nije bilo dovoljno za prolaz u polufinale. Najbolja je na kraju bila Ruskinja Elena Kucheva s 2:32.25.

Umjetnička klizačica Katarina Kitarović u kratkom programu je zauzela 11. mjestom s 36.58 bodova, a u slobodnom 15. s 57.87 bodova. U ukupnom poretku bila je 13. od 21 natjecateljice. Uvjerljiva pobjednica bila je Ruskinja Alina Zagitova sa 187.06 bodova.

U biatlonskoj utrci sprinta na 6 km Ana Radošević je završila 39. (+4:43.4) dok je Dora Kurečić u cilj ušla kao 41. (+5:08.5) od 46 natjecateljica. Pobjednica utrke bila je Francuskinja Camille Bened s vremenom 17:42.2. U dohvatnoj utrci na 7,5 km Dora je zauzela 42. mjesto s vremenom 37:33.8, a Ana 44. mjesto s 40:29.8, što je za 15:44.0 sporije od pobjednice, Ruskinje Anne Grigoreve.

Trinaesto izdanje Zimskog EYOF-a, na kojem je nastupilo više od 640 sportaša iz 34 europska nacionalna olimpijska odbora, završava u subotu, 18. veljače kada je planiran i povratak hrvatske sportske delegacije u Zagreb.

Erzurum, domaćin Festivala, najveći je grad Istočne Anadolije. Nalazi se u podnožju planine Palandöken, a posljednjih se godina razvio u važno središte za zimske sportove, prije svega zbog odličnih snježnih uvjeta.

Olimpijski festival europske mladeži višesportska je priredba mladih sportaša u dobi od 14 do 18 godina u organizaciji Europskih olimpijskih odbora a pod pokroviteljstvom Međunarodnog olimpijskog odbora. Ljetno izdanje prvi put je održano 1991., a 1993. godine slijedilo je i zimsko. Cilj Festivala je odgoj mladeži kroz sport te, u skladu s Olimpijskim načelima, razvoj međusobnog razumijevanja kroz prijateljstvo, solidarnost i fair play bez ikakvog oblika diskriminacije. Iskustva koje mladi sportaši stječu na Festivalu služi im i kao priprema za Olimpijske i Europske igre. (hoo/msč)