SINGAPUR, 17. kolovoza 2010. – Trećeg dana natjecanja na prvim Olimpijskim igrama mladih u Singapuru, u kvalifikacijama je nastupilo dvoje hrvatskih plivača.

Ivan Levaj u utrci na 50 m prošao je kvalifikacije i s petim vremenom (23:34) se plasirao u polufinale gdje je u večernjoj trci isplivao svoj osobni rekord 23.09 i ostvario nastup u finalu na 50m slobodno: Osobni rekord najbolje govori da sam odlično otplivao. Ušao sam u finale s četvrtim vremenom i osjećam da ima prostora za napredak, još nekih par desetinki pa ćemo vidjeti u finalu“.

Mlada Splićanka Mabel Sulić u kvalifikacijama utrke na 200m leđno nije pronašla pravi ritam, te je osvojila 8. mjesto u svojoj kvalifikacijskoj skupini (2:23.36). Ukupno Mabel je osvojila 24. mjesto na 200m leđno.
U skupini D košarkaškog turnira, hrvatska reprezentacija lako je pobijedila najslabiju reprezentaciju u skupini, košarkaše JAR-a rezultatom 33-4 (15-2). Sva četvorica hrvatskih košarkaša upisali su se u listu strijelaca, a najefikasniji je bio centar Stipe Krstanović postignuvši 12 koševa. Zbog postignuta 33 koša, utakmica je završena 10-tak sekundi prije kraja. Naime, pravila nalažu da se utakmica prekida i prije regularnog isteka vremena, ukoliko jedna od ekipa tijekom igre postigne 33 koša. Sljedeći suparnik hrvatskim košarkašima je reprezentacija Filipina, a utakmica se igra u srijedu.

Veslačica VK Istra iz Pule, Asja Žero nastupila je u polufinalnoj utrci samaca na 1000m osvojivši 5. mjesto s rezultatom 4:00.78. Asja je odlično krenula u trku i iskoristila svoju prednost dobrog i brzog starta, ali u finišu je nešto slabija pa je u konačnici zauzela 5. mjesto što joj je osiguralo nastup u B finalu i borbu za plasman od 7-12. mjesta. Asjin trener Elvis Orbanić iznio je svoje mišljenje o razini natjecanja: „Ovdje smo došli bez prevelikih očekivanja i nismo imali neku sliku kako će to sve biti organizirano. Na kraju mogu reći da je ovo vrhunska manifestacija, odlično organizirano, zaista na vrlo visokoj razini, a i konkurencija je kao na svjetskom prvenstvu. Sportašima ovo natjecanje jako puno znači, a mislim da će Igre u pravom smislu zaživjeti možda već u sljedećem izdanju.“

U B finale plasirao se i dvojac Mate Ledenko i Mile Čakarun koji su u polufinalnoj utrci na 1000m osvojili 4. mjesto rezultatom 3:18.36.
Atletičarka AK Agrama iz Zagreba, koju trenira Mladen Katalinić, Romana Tea Kirinić na utrci 400m osvojila je drugo mjesto u svojoj kvalifikacijskoj skupini s vremenom 55.08. Nažalost, to nije bilo dovoljno za finale. Nedostajale su joj samo tri stotinke. Naime, nakon četiri kvalifikacijske grupe, Romana je istrčala 9. vrijeme. Prema pravilima na OIM, Romana ima još jedan nastup u tzv. B finalu.

U četvrtfinalu teniskog olimpijskog turnira, Mate Pavić je u paru s tenisačem iz BiH Damirom Džumhurom izgubio 6:7, 5:7 od britansko-češkog para Oliver Golding/Jiri Vesely. Bio je to iznimno kvalitetan i izjednačen meč u kojem su odlučivale nijanse. Hrvatsko-bosanska kombinacija je imala manje sreće, a ključni poeni otišli su na suparničku stranu. Vrijeme ni danas nije išlo na ruku tenisačima pa je meč prekidan čak tri puta. Svega 30 minuta nakon igre parova, Matu je očekivao nastup u pojedinačnoj konkurenciji u tzv utješnom turniru. Nažalost, umor zbog prijepodnevnog čekanja igre parova pa i iscrpljujući meč, ostavili su traga na Mati koji se nije uspio niti malo odmoriti. Iako je uspio dobiti drugi set, razina igre nije bila na zadovoljavajućoj razini i Mate je izgubio jod Makedonca Stefana Micova 6-7(3), 7-5, 7-10 (na OIM se u parovima ne igra treći set već tie-break set do 10 bodova).

Najava za srijedu
U srijedu nas očekuje nastup veslača u B finalima (Asja Žero u samcu te Mate Ledenko i Mile Čakarun u dvojcu bez). Košarkaši igraju treću utakmicu u skupini D protiv Filipina. Plivač Ivan Levaj nastupa u finalu na 50m slobodno, a taekwondoašica Rea Budić sutra ima nastup u kategoriji do 63kg; suparnica joj je Diallo Kadiatou iz Malija.