MERSIN, 23. lipnja 2013.(Hina) - Hrvatski skijaš na vodi Feruccio Mužić osvojio je četvrto mjesto u disciplini slalom na Mediteranskim igrama u Mersinu što je najveći uspjeh u povijesti ovog sporta od proglašenja hrvatske neovisnosti. Mužić je u finale ušao s osmim rezultatom kvalifikacija, no u finalu je bio još bolji i na koncu je zauzeo četvrto mjesto.

Medalja je bila blizu, no 21-godišnji Lošinjanin je ostao korak iza Talijana Mattea Luzzerija, branitelja zlata s posljednjih MI u Pescari. Drugi je bio Francuz Dailland Thibaut, a zlato je osvojio aktualni europski prvak Allais Carlo. Konačan rezultat u slalomu se određuje na bazi brzine čamca, dužine konopa i broju obiđenih plutača. "Medalja je bila blizu, no nažalost, nisam uspio. Ipak mogu biti zadovoljan jer su ovo moje prve MI. Moj cilj je bio ulazak u finale, a to sam ostvario", kazao je aktualni hrvatski doprvak. Zanimljivo, hrvatski prvak je Pavle Zobundžija, skijaš-trener koji je također nastupio na MI, no zapeo je u jučerašnjim kvalifikacijama. "Finale je bilo vrlo zanimljivo, uvjeti su bili teški jer se skijalo na moru, pa su vjetar i valovi stvarali probleme", dodao je Feruccio i tužno ustvrdio: "Danas se ovdje neće vijoriti hrvatska zastava."

Skijanje na vodi u Mersinu je prvi put uvršteno u službeni program natjecanja i izazvalo je dosta pozornosti. Staza je bila smještena tik uz gradsku šestnicu uz more, pa se okupilo dosta gledatelja koji su pozorno pratili kako gliseri jure brzinom od 58 km/h, a skijaši i brzinama do 100 na sat. Prije četiri godine u Pescari je to bio pokazni sport, a tamo je nastupila naša Jelena Matković.

Mužić je trenutačno član zagrebačkog Wakeboard kluba Paragon, no skijanjem na vodi se počeo baviti u rodnom Malom Lošinju. "Startao sam sa šest godina na lokalnim plažama", kazao je sa smiješkom. Nakon što je upisao Kineziološki fakultet preselio je u Zagreb, a trenira na jezeru Čiče kraj Velike Gorice. "Mi smo mali sport kojem nedostaje mladih natjecatelja, a u Hrvatskoj postoji desetak klubova", dodao je.

Premda je ostao korak do medalje vođa hrvatske ski-ekipe Zobundžija je bio zadovoljan. "Feruccio je ostvario odličan rezultat. On je mlad i ispred njega je vrijeme", kazao je Zobundžija koji je 1998. osvojio prvo mjesto na prvenstvu Mediterana.