Atletičarka Sandra Perković i strijelac Giovanni Cernogoraz proglašeni su najboljim sportašima Hrvatske po izboru Hrvatskog olimpijskog odbora (HOO), a na svečanosti Velikog dana HOO-a u Zagrebu dodijeljene su i nagrade za najuspješnije ekipu, momčad, posadu, trenera i promicatelja Hrvatske u svijetu.

 
NAJUSPJEŠNIJA HRVATSKA SPORTAŠICA  - SANDRA PERKOVIĆ
NOMINIRANE (abecednim redom);         

1.    LANA BELIĆ – Wushu/neolimpijski sport,  EP - 2.mjesto/Seniori-ke/Pojedinac (ž)/trad.-quingda laka kategorija (Stara Zagora, BUL 17.-24.5.2015)   
2.    ZRINKA FIŠER – Body building/neolimpijski sport, SP - 2.mjesto/Seniori-ke/Pojedinac (ž)/ do 163 cm  (Budimpešta, HUN 13.-16.11.2015), EP - 2.mjesto/Seniori-ke/Pojedinac (ž)/ do    163 cm (Santa Susanna, ESP 12.-18..5.2015)   
3.    NIVES JELOVICA – Boćanje/neolimpijski sport, EP - 2.mjesto/Seniori-ke/ Pojedinac (ž)/Pojedinačno-klasično (Saluzzo, ITA 10.-14.11.2015)        
4.    SANJA KOMAR – Steljaštvo/olimpijski sport – neolimpijska disciplina, SP - 3.mjesto/Seniori-ke/Pojedinac (ž)/samostrel field (Ulan – Ude, RUS, 18.-27.8.2015.)   
5.    NIKOLINA KRIVANEK – Streljaštvo/olimpijski sport – neolimpijska disciplina, SP - 4.mjesto/Seniori-ke/Pojedinac (ž)/samostrel field (Ulan – Ude, RUS, 18.-27.8.2015.) 6
6.    ANA LENARD – Karate/neolimpijski sport, EP - 2.mjesto/Seniori-ke/Pojedinac (ž)/-61kg (Istambul, TUR, 16.10.2015), EI - 3.mjesto/Seniori-ke/Pojedinac (ž)/-61kg (Baku, AZE, 12.-28.6.2015)
7.    MAŠA MARTINOVIĆ – Karate/neolimpijski sport, EP - 1.mjesto/Seniori-ke/Pojedinac (ž)/+68kg (Istambul, TUR, 16.10.2015, EI -  1.mjesto/Seniori-ke/Pojedinac (ž)/+68kg (Baku, AZE, 12.-28.6.2015)
8.   ANAMARIJA MALEŠEVIĆ – Wushu/neolimpijski sport, EP - 1.mjesto/Seniori-ke/Pojedinac (ž)/trad.-quingda srednja (Stara Zagora, BUL 17.-24.5.2015)   
9.   SNJEŽANA PEJČIĆ – Streljaštvo, Izjednačen svjetski rekord osnovnog meča, SK Finale - 2.mjesto/Seniori-ke/Pojedinac (ž)/MK puška 3x20 (Fort Benning, SAD, 11.-19.5.2015.), EP - 2.mjesto/Seniori-ke/Pojedinac (ž)/50m puška ležeći (Pragersko, SLO, 18.7.-1.8.2015)   
10. VALENTINA PEREGLIN – Streljaštvo/olimpijski sport – neolimpijska disciplina, SP - 2.mjesto/Seniori-ke/Pojedinac (ž)/samostrel field (Ulan – Ude, RUS, 18.-27.8.2015.)
11. SANDRA PERKOVIĆ - Atletika, SP - 2.mjesto/Seniori-ke/Pojedinac (ž) - Disk (Peking, CHN 22.-30.8.2015.), 1. mjesto u ukupnom poretku Dijamantne lige 2015.
12. TEA RADIL – Ribolov na moru/neolimpijski sport, SP - 1.mjesto/Seniori-ke/Pojedinac (ž)/Udičarenje s obale (Algarve, POR 21.-28.11.2015)       
13. IVA RADOŠ – Taekwondo, EP - 2.mjesto/Seniori-ke/Pojedinac (ž)/+67kg (Nalchik, RUS, 25.-29.3.2015), SP - 3.mjesto/Seniori-ke/Pojedinac (ž)/neol. kat/73kg (Chelyabinsk, RUS, 12.-18.5.2015), EI - 3.mjesto/Seniori-ke/Pojedinac (ž)/+67kg (Baku, AZE, 12.-28.6.2015)
14. MARINA SUMIĆ – Taekwondo, EP - 3.mjesto/Seniori-ke/Pojedinac (ž)/-67kg (Nalchik, RUS, 25.-29.3.2015), SP - 5.mjesto/Seniori-ke/Pojedinac (ž)/neol. kat -62kg (Chelyabinsk, RUS, 12.-18.5.2015)   
15. BLANKA VLAŠIĆ – Atletika, SP - 2.mjesto/Seniori-ke/Pojedinac (ž)/Vis (Peking, CHN 22.-30.8.2015.)                  
16. LIDIJA LIJIĆ VULIĆ – Ronilaštvo/neolimpijski sport, SP - 2.mjesto/Seniori-ke/Pojedinac (ž)/Jump blue (Sant Angelo, ITA, 4.-11.10.2015)       
17. MARIJA VRAJIĆ – Atletika/olimpijski sport/neolimpijska disciplina, EP na 100 km - 2.mjesto/Seniori-ke/Pojedinac (ž) (Winshoten, NED 12.9.2015.), SP 100 km - 3.mjesto/Seniori-ke/Pojedinac (ž) (Winshoten, NED 12.9.2015.)                
18. ANA ZANINOVIĆ – Taekwondo, SP - 3.mjesto/Seniori-ke/Pojedinac (ž)/neol. kat -53kg (Chelyabinsk, RUS, 12.-18.5.2015), EP - 5.mjesto/Seniori-ke/Pojedinac (ž)/-53kg (Nalchik, RUS, 25.-29.3.2015), EI - 2.mjesto/Seniori-ke/Pojedinac (ž)/-57kg (Baku, AZE, 12.-28.6.2015)
19. LUCIJA ZANINOVIĆ – Taekwondo, EP - 3.mjesto/Seniori-ke/Pojedinac (ž)/-49kg (Nalchik, RUS, 25.-29.3.2015), EI - 3.mjesto/Seniori-ke/Pojedinac (ž)/-49kg (Baku, AZE, 12.-28.6.2015)
20. IRENA ŽUNEC – Savate/neolimpijski sport, EP - 2.mjesto/Seniori-ke/Pojedinac (ž)/assaut -65kg (Budimpešta, HUN 16.-17.10.2015)  

 

NAJUSPJEŠNIJI HRVATSKI SPORTAŠ – GIOVANNI  CERNOGORAZ

NOMINIRANI (abecednim redom):
1.    LEO BRNIĆ – Boćanje/neolimpijski sport, SP - 2.mjesto/Seniori-ke/Pojedinac (m)/brzinsko izbijanje (Rijeka, CRO 20.-26.9.2015)           
2.    SINIŠA BUDISAVLJEVIĆ – Ribolov na moru/neolimpijski sport, SP - 2.mjesto/Seniori-ke/Pojedinac (m)/Udičarenje s brodice (Bundoran, IRL, 12.9.-19.9.2015)       
3.    GIOVANNI CERNOGORAZ – Streljaštvo, SK Finale - 1.mjesto/Seniori-ke/Pojedinac (m)/Trap (Nicosia, CYP, 15.-21.10.2015.)
4.    MARIN ČILIĆ – Tenis, US Open – 3. mjesto/Seniori-ke/Pojedinac (m) (New York, SAD, 31.8.-13.9.2015.), Wimbledon – 5. mjesto/Seniori-ke/Pojedinac (m) (London, GBR, 29.6.-12.7.2015.)
5.    GORAN ČOLAK – Ronilaštvo/neolimpijski sport, SP - 1.mjesto/Seniori-ke/Pojedinac (m)/ronjenje na dah (Sant Angelo, ITA, 4.-11.10.2015)       
6.    VEDRAN GOLEC – Taekwondo, EP - 3.mjesto/Seniori-ke/Pojedinac (m)/+80kg (Nalchik, RUS, 25.-29.3.2015), EI - 3.mjesto/Seniori-ke/Pojedinac (m)/+80kg (Baku, AZE, 12.-28.6.2015)
7.    FILIP GRGIĆ – Taekwondo, EP - 2.mjesto/Seniori-ke/Pojedinac (m)/-68kg (Nalchik, RUS, 25.-29.3.2015), SP - 5.mjesto/Seniori-ke/Pojedinac (m)/neol. kat -68kg (Chelyabinsk, RUS, 12.-18.5.2015)       
8.    ANTE GRANČIĆ – Boćanje/neolimpijski sport, SP - 2.mjesto/Seniori-ke/Pojedinac (m)/Pojedinačno-klasično (Rijeka, CRO, 20.-26.9.2015)      
9.    FILIP HRGOVIĆ - Boks, EP - 1.mjesto/Seniori-ke (m)/Pojedinačno- ktg +91 kg (Samokov, BUL, 5. - 16.8.2015.)           
10.  IVAN KLJAKOVIĆ-GAŠPIĆ – Jedrenje, EP - 1.mjesto/Seniori-ke/Pojedinac (m)/Klasa FINN (Split, HR, 9.-17.5.2015)
11.  IVICA KOSTELIĆ – Skijanje, SK ukupni poredak- 4.mjesto/Seniori-ke/Pojedinac (m)/Alpska kombinacija, Godišnja rang lista 2014/2015 – 4. mjesto/Alpska kombinacija
12.  ANDREJ KRSTINIĆ – Streljaštvo/olimpijski sport – neolimpijska disciplina, SP - 1.mjesto/Seniori-ke/Pojedinac (m)/samostrel field (Ulan – Ude, RUS, 18.-27.8.2015.)       
13.  DAMIR MARTIN – Veslanje, EP - 1.mjesto/Seniori-ke/Pojedinac (m)/samac (Pozan, POL, 29.-31.5.2015), SP - 5.mjesto/Seniori-ke/Pojedinac (m)/samac (Aigebelette, FRA, 30.8.-6.9.2015), SK ukupni poredak Godišnja rang lista – 3. mjesto/samac                           
14.  MARIJO MOŽNIK – Gimnastika, EP - 1.mjesto/Seniori-ke/Pojedinac (m)/preča (Montpellier, FRA, 15.-19.4.2015),  SK – 3. mjesto ukupni poredak/godišnja rang lista/preča                    
15.  TOMISLAV MARKOVIĆ – Gimnastika, SK – 2. mjesto ukupni poredak/godišnja rang lista/tlo                       
16.  DOMAGOJ PEREGLIN – Streljaštvo/olimpijski sport – neolimpijska disciplina, SP - 2.mjesto/Seniori-ke/Pojedinac (m)/samostrel field (Ulan – Ude, RUS, 18.-27.8.2015.)
17.  HRVOJE SEP – Boks, EP - 3.mjesto/Seniori-ke/Pojedinac (m)/ktg -81kg (Samokov, BUL, 5.- 16.8.2015)               
18.  TONČI STIPANOVIĆ – Jedrenje, EP - 3.mjesto/Seniori-ke/Pojedinac (m)/Klasa Laser (Arhus, DEN, 17.-24.7.2015)               
19.  ANTUN VILIČIĆ – Savate/neolimpijski sport, SP - 2.mjesto/Seniori-ke/Pojedinac (m)/combat -75kg (Roche Sur Yon, FRA, 4.-7.6.2015)       
20.  DAMIR ZURUB – Ronilaštvo/neolimpijski sport, SP - 1.mjesto/Seniori-ke/Pojedinac (m)/podvodna fotografija/ukupno (Zeeland, NED 21.-25.5.2015), SP - 2.mjesto/Seniori-ke/Pojedinac (m)/podvodna fotografija/close up (Zeeland, NED 21.-25.5.2015), SP - 3.mjesto/Seniori-ke/Pojedinac (m)/podv. foto/ s modelom (Zeeland, NED 21.-25.5.2015)

 

NAJUSPJEŠNIJA HRVATSKA ŽENSKA SPORTSKA EKIPA - HRVATSKA KUGLAČKA REPREZENTACIJA
NOMINIRANE (abecednim redom):
1.    HRVATSKA KARATE REPREZENTACIJA – neolimpijski sport (Ana Marija Bujas Čelan, Ivona Tubić, Ana Lenard, Azra Saleš), EP - 1.mjesto/Seniori-ke/Ekipa (ž)/borbe (Istambul, TUR, 16.10.2015)    
2.    HRVATSKA KUGLAČKA REPREZENTACIJA – neolimpijski sport (Ana Bacan, Milana Pavlic, Ines Hasić, Ana Jambrović, Nataša Ravnić-Gašparini, Ines Maričić, Marija Zver, Ljiljana Peroš, Snježana Kramar, Katarina Zajec), SP - 1.mjesto/Seniori-ke/Ekipa (ž)/Ekipno (Speichersdorf, GER, 12.-23.5.2015.)  
3.    HRVATSKA REPREZENTACIJA RIBOLOVA NA MORU - neolimpijski sport (Tea Radil, Ardena Bajlo, Gordana Sikrić, Željka Marković,Sava Dešković, Dijana Lukšić), SP - 2.mjesto/Seniori-ke/Ekipa (ž)/Udičarenje s obale (Algarve, POR 21.-28.11.2015)
4.    HRVATSKA RONILAČKA REPREZENTACIJA – neolimpijski sport (Saša Miloš, Tijana Pavelić, Lea Ikić Čupev, Valeria Kirac, Ana Jerković), SK - 2.mjesto/Seniori-ke/Ekipa (ž)/ukupni poredak/podvodna orijentacija  
5.    HRVATSKA STRELJAČKA REPREZENTACIJA – olimpijski sport - neolimpijska disciplina (Valentina Pereglin, Sanja Komar, Nikolina Krivanek), SP - 1.mjesto/Seniori-ke/Ekipa (ž)/samostrel field (Ulan – Ude, RUS, 18.-27.8.2015.)      

 

NAJUSPJEŠNIJA HRVATSKA MUŠKA SPORTSKA EKIPA - HRVATSKA VATERPOLSKA REPREZENTACIJA                         

NOMINIRANI (abecednim redom):
1.    HRVATSKA KARATE REPREZENTACIJA – neolimpijski sport, (Ivan Ermenc, Damjan Padovan, Franjo Maškarin), EP - 3.mjesto/Seniori-ke/Ekipa (m)/kate (Istambul, TUR, 16.10.2015)     
2.    HRVATSKA KUGLAČKA REPREZENTACIJA – neolimpijski sport (Hrvoje Marinović, Branislav Bogdanović, Matija Mance, Matko Bulka, Mario Fridl, Mario Mušanić,  Nikola Uzelac, Mario Liović, Nikola Muše, Branko Manev), SP - 5.mjesto/Seniori-ke/Ekipa (m)/Ekipno (Speichersdorf, GER, 12.-23.5.2015.)   
3.    HRVATSKA ORIJENTACIJSKA REPREZENTACIJA – neolimpijski sport, (Ivica Bertol, Ivo Tišljar, Tomislav Varnica), SP - 2.mjesto/Seniori-ke/Ekipa (m)/Ekipno/precizna orijentacija (Zagreb, 23.-27.6.2015.)   
4.    HRVATSKA REPREZENTACIJA RIBOLOVA NA MORU – neolimpijski sport, (Siniša Budisavljević, David Bajlo, David Pinezić, Marko Sikirić, Ivan Galzina, Stefano Erman), SP - 3.mjesto/Seniori-ke/Ekipa (m)/Udičarenje s brodice (Bundoran, IRL, 12.9.-19.9.2015)   
5.    HRVATSKA RUKOMETNA REPREZENTACIJA – (Mirko Alilović, Filip Ivić, Igor Vori, Ivan Ćupić, Željko Musa, Ivan Ninčević, Zlatko Horvat, Marko Kopljar, Manuel Štrlek, Ivan Slišković, Luka Stepančić,Igor Karačić, Domagoj Duvnjak, Damir Bićanić, Jakov Gojun, Ilija Brozović), SP - 6.mjesto/Seniori-ke/Ekipa (m) (Qatar, 17.1.-1.2.2015.)    
6.    HRVATSKA SPORTSKO RIBOLOVNA REPREZENTACIJA – neolimpijski sport, (Marko Belošević, Hrvoje Šarić, Dalibor Banaj i Hrvoje jakopčević, Ivan Brenc i Martn Honoš, Branimir  Vidić, Krunoslav Cili, Mile Beslić), SP - 2.mjesto/Seniori-ke/Ekipa (m)/lov na šarana (Caspe, ESP, 4.-11.10.2015)                
7.    HRVATSKA STRELJAČKA REPREZENTACIJA – olimpijski sport-neolimpijska disciplina, (Andrej Krstinić, Domagoj Pereglin, Marijan Kajfeš), SP - 1.mjesto/Seniori-ke/Ekipa (m)/samostrel field (Ulan – Ude, RUS, 18.-27.8.2015.)         
8.    HRVATSKA STRELJAČKA REPREZENTACIJA (Josip Glasnović, Giovanni Cernogoraz, Anton Glasnović), EP - 4.mjesto/Seniori-ke/Ekipa (m)/Ekipno/Trap (Pragersko, SLO 18.7.-1.8.2015.)
9.    HRVATSKA VATERPOLSKA REPREZENTACIJA (Josip Pavić, Marko Bijač, Sandro Sukno, Paulo Obradović, Maro Joković, Anđelo Šetka, Petar MuslimFran Paškvalin, Antonio Petković, Luka Lončar, Luka Bukić, Damir Burić, Andro Bušlje), SP - 2.mjesto/Seniori-ke/Ekipa (m)/Ekipno (Kazan, RUS, 24.7.-8.8.2015.), SL - 2.mjesto/Seniori-ke/Ekipa (m)/ukupni poredak          

   

NAJUSPJEŠNIJI SPORTSKI PAR, ŠTAFETA ILI POSADA - MARTIN SINKOVIĆ I VALENT SINKOVIĆ
NOMINIRANI (abecednim redom):          

1.    LEO BRNIĆ I MARINO MILIČEVIĆ – Boćanje/neolimpijski sport, SP - 1.mjesto/Seniori-ke/par (m)/štafetno izbijanje (Rijeka, CRO, 20.-26.9.2015)            
2.    ANTE GRANČIĆ I NENAD TADIĆ – Boćanje/neolimpijski sport,  SP - 2.mjesto/Seniori-ke/par (m)/Parovi-klasično (Rijeka, CRO, 20.-26.9.2015)            
3.    IVA VLAHEK I TANJA GRUBIŠA – Boćanje/neolimpijski sport, EP - 2.mjesto/Seniori-ke/par (ž)/Parovi-klasično (Saluzzo, ITA 10.-14.11.2015)            
4.    VIRGINIJA BAJRIĆ I CARROLINA BAJRIĆ – Boćanje/neolimpijski sport, EP - 3.mjesto/Seniori-ke/par (ž)/Štafetno izbijanje (Saluzzo, ITA 10.-14.11.2015)       
5.    EVA RUSAN I SANDI IMEROVIĆ – Body Building/neolimpijski sport, SP - 1.mjesto/Seniori-ke/Parovi (m/ž)/Parovi-Fitness (Budimpešta, HUN 13.-16.11.2015), EP - 3.mjesto/Seniori-ke/Parovi (m/ž)/Parovi (Santa Susanna, ESP 12.-18.5.2015)            
6.    ZRINKA FIŠER I DANIJEL MIKLEČIĆ – Body building/neolimpijski sport, SP - 2.mjesto/Seniori-ke/Parovi (m/ž)/Parovi-Fitness (Budimpešta, HUN 13.-16.11.2015)        
7.    ZRINKA FIŠER I DRAŽEN VRBANČIĆ – Body building/neolimpijski sport, EP - 1.mjesto/Seniori-ke/Parovi (m/ž)/Parovi (Santa Susanna, ESP 12.-18.5.2015)            
8.    ŠIME FANTELA I IGOR MARENIĆ – Jedrenje, SP - 2.mjesto/Seniori-ke/posada (m)/Klasa 470 (Halfa, ISR 10.-17.10.2015.)                
9.    IGOR GOJIĆ, EMIL MILIHRAM I JADRAN ZONJIĆ – Kajak/olimpijski sport – neolimpijska disciplina, EP - 3.mjesto/Seniori-ke/Ekipa (m)/Posada 3x C-1 sprint (Banja Luka, BIH 1.-7.6.2015.)        
10.  SAŠA MILOŠ I LEA IKIĆ ČUPEV – Ronilaštvo/neolimpijski sport, SP - 4.mjesto/Seniori-ke/Parovi (ž)/Parovi-disciplina MONK (Liberec, CZE 15.-23.8.2015)        
11.  MARTIN SINKOVIĆ I VALENT SINKOVIĆ – Veslanje, SP - 1.mjesto/Seniori-ke/posada (m)/dvojac na pariće (Aigebelette, FRA, 30.8.-6.9.2015), SK ukupni poredak Godišnja rang lista – 1. mjesto/dvojac na pariće  

 

PROMICATELJ HRVATSKE U SVIJETU  -  HRVATSKA NOGOMETNA REPREZENTACIJA
Za najvećeg promicatelja Hrvatske u svijetu izabrana je Hrvatska nogometna reprezentacija za koju s puno ponosa i radosti nastupaju nogometaši koji su članovi najvećih i najpoznatijih  europskih klubova.  Tu prije svega mislimo na veznog 'vatrenih' i europskog prvaka Barcelone Ivana Rakitića koji je ove godine proglašen, ne samo najboljim nogometašem Hrvatske, već i najboljim sportašem Hrvatske u 64. izboru Sportskih novosti.
Luka Modrić i Mateo Kovačić su članovi Reala iz Madrida, Ivan Perišić i Marcelo Brozović, igraju za milanski Inter, a vratar Daniel Subašić je standardan na vratima Monaca za kojeg nastupa i posuđeni "Chelsievac" Mario Pašalić. Vezist Milan Badelj i napadač Nikola Kalinić među najzaslužnijima su za nogometnu renesansu Fiorentine, a pogoci Maria Mandžukića vraćaju Juventus na vrh talijanske lige.
U možda manje medijski eksponiranijim, ali ne i kvalitetno lošijim klubovima igraju kapetan reprezentacije Dario Srna, Vedran Čorluka, Domagoj Vida, Dean Lovren, Šime Vrsaljko, Daniel Pranjić i Ivica Olić, ali svi su oni istinski ambasadori naše zemlje i to ne samo u klubovima i zemljama u kojima trenutno nastupaju nego i na svim kontinentima nastavljajući slavu i popularnost "vatrenih".


NAJUSPJEŠNIJI HRVATSKI TRENERI
    
Edis Elkasević – Atletika
Nikola Bralić – Veslanje

NOMINIRANI(abecednim redom):  
1.    Nikola Bralić – Veslanje
2.    Seno Čusto – Streljaštvo
3.    Edis Elkasević – Atletika
4.    Edo Fantela - Jedrenje
5.    Tigran Gorički - Gimnastika
6.    Bojan Marinović i Joško Vlašić – Atletika
7.    Leonard Pijetraj – Boks
8.    Ivan Tucak – Vaterpolo
9.    Stjepan Vučković - Streljaštvo