Izbor i nominacije najuspješnijih sportaša, ekipa i trenera, najvećih nada i promicatelja hrvatskog sporta u 2010. godini.

 

Najuspješnija hrvatska sportašica
Blanka Vlašić

Nominirane sportašice
1. Blanka Vlašić – atletika ; SP 1. mjesto, skok u vis (2,00) – Doha, Katar (12.-14.3.2010.); EP 1. mjesto, skok u vis (2,03) – Barcelona, Španjolska (27.7.-1.8.2010.);Proglašena najboljom atletičarkom Europe u 2010. godini; Proglašena najboljom atletičarkom Svijeta u 2010. godini
2. Tijana Tkalčec – gimnastika – SK 1. mjesto, ukupni poredak/preskok (2010. godina)
3. Sandra Perković – atletika, EP 1. mjesto, disk (64,67) – Barcelona, Španjolska (27.7.-1.8.2010.), proglašena najboljom mladom atletičarkom Europe u 2010. godini
4. Tina Mihelić - jedrenje EP 1. mjesto, klasa 'Laser Radial' – Tallin, Estonija (4.-11.6.2010.) SK 1. mjesto na jednoj utrci
5. Lucija Zaninović – taekwondo EP 1. mjesto, kat. do 49 kg – St. Petersbourg, Rusija (9. – 16.5.2010.)
6. Branka Pereglin - streljaštvo SP 2. mjesto, samostrel field/1777 (9) - Avon, Francuska (29.8.-5.9.2010.) SP 1. mjesto, smostrel field/2531, članica ekipe - Avon, Francuska (29.8.-5.9.2010.)
7. Iva Vlahek - boćanje SP 1. mjesto, precizno izbijanje – Saint Vulbas, Francuska (10.-14.10.2010.)
8. Ana Znaor – kickboxing SP 1. mjesto light contact – Baku, Azerbejdžan (18.-24.10.2010.)
9. Ivana Buden - streličarstvo EP 2. mjesto, složeni luk/109 – Poreč, Hrvatska (16.-21.3.2010.)
10. Sanja Jovanović – plivanje EP mali bazeni 1. mjesto, 50m leđno – Eindhoven, Nizozemska (25.-28.11.2010.)
11. Branka Njegovec – Bbody building EP 1. mjesto, body building – Novi Sad, Srbija (28.-31.5.2010.)
12. Nives Radić – kickboxing EP 1. mjesto, low kick do 70 kg. – Baku, Azerbejdžan (18.-24.10.2010.)
13. Mirna Šenjug – karate EP 1. mjesto, kate – Atena, Grčka (7.-9.5.2010.) SP 3. mjesto, kate – Beograd, Srbija (27.-31.10.2010.)
14. Katarina Vrcan – športski ribolov na moru SP 1. mjesto udičarenje s obale – Laangeban, Južnoafrička Republika (7. – 14.11.2010.)

Najuspješniji hrvatski sportaš
Ivica Kostelić

Nominirani sportaši
1. Ivica Kostelić – skijanje ZOI 2. mjesto, superkombinacija – Vancouver, Kanada (12.-28.2.2010.) ZOI 2. mjesto, slalom – Vancouver, Kanada (12.-28.2.2010.) SK dva 1. mjesta, jedno 2. mjesto i dva 3. mjesta. Ukupni poredak: SK 3. mjesto
2. Jakov Fak – biatlon ZOI 3. mjesto, sprint 10 km – Vancouver, Kanada (12.-28.2.2010.)
3. Marijo Možnik – gimnastika SK 1. mjesto, ukupni poredak/preča (2010. godina)
4. Emil Milihram - kajak SP 1. mjesto, divlje vode spust – Sort, Španjolska (7.-13.6.2010.) SK – ukupni pobjednik, pobjednik svih utrka SK u 2010. godini
5. Nenad Žugaj - hrvanje SP 3. mjesto, grčko rimski do 84 kg – Moskva, Rusija (6.-12.9.2010.)
6. Ivan Kljaković Gašpić - jedrenje EP 1. mjesto, klasa 'FINN' – Split, Hrvatska (10.-16.5.2010.) SK dva 1. mjesta, jedno 2. mjesto i jedno 3. mjesto
7. Tonimir Sokol - hrvanje EP 3. mjesto, grčko rimski do 60 kg – Baku, Azerbejdžan (13.-18.4.2010.)
8. Tonči Stipanović - jedrenje EP 1. mjesto, klasa 'Laser' – Tallin, Estonija (4.-11.6.2010.) SK jedno 2. mjesto
9. Goran Čolak – ronilaštvo EP 1. mjesto, ronjenje na dah, bazen – Kanarski otoci, Španjolska (7.-13.10.2010.)
10. Antonio Furić – body Building EP 1. mjesto, body building – Mastriht, Nizozemska (14.-17.5.2010.)
11. Danijel Gospić – športski ribolov na moru SP 1. mjesto, podvodni ribolov s puškom – Mali Lošinj, Hrvatska (14.-19.9.2010.) SP 1. mjesto, podvodni ribolov s puškom/član ekipe – Mali Lošinj, Hrvatska (14.-19.9.2010.)
12. Filip Grgić – taekwondo EP 2. mjesto, do 68 kg – St. Petersburg, Rusija (9.-16.5.2010.)
13. Boris Krčmar – pikado EP 1. mjesto, 501 D.O. – Leukerbad, Švicarska (19.-26.6.2010.)
14. Marko Leljak - motociklizam EP 1. mjesto, motocross – Slovenske konjice, Slovenija (29.-30.5.2010.)
15. Bojan Mišković - kickboxing EP 1. mjesto light contact do 84 kg – Baku, Azerbejdžan (18.-24.10.2010.) EP 1. mjesto, light contact do 94 kg – Baku, Azerbejdžan (18.-24.10.2010.)
16. Jurica Pavlic - motociklizam SP 3. mjesto, speedway – Donji Kraljevec, Hrvatska (12.6.2010.)
17. Domagoj Pereglin – streljaštvo SP 1. mjesto, samostrel field/1827(99) – Avon, Francuska (29.8.-5.9.2010.) SP 2. mjesto, samostrel field/2541, član ekipe – Avon, Francuska (29.8.-5.9.2010.)
18. Ivan Roglić – nanbudo SP 1. mjesto, kate – Marina Di Carrara, Italija (26.-31.10.2010.)
19. Gianfranco Santoro - boćanje EP 1. mjesto pojedinačno – Tivat, Crna Gora (28.9.-3.10.2010.)
20. Nenad Šipek – Motociklizam EP 1. mjesto, motocross – Zarnesti, Rumunjska (5.-6.6.2010.)

Najuspješnija hrvatska ženska sportska ekipa
Hrvatska reprezentacija u streljaštvu - samostrel

1. Hrvatska reprezentacija u streljaštvu - samostrel (Nikolina Krivanek, Tihana Odlešić, Branka Pereglin) SP 1. mjesto, samostrel field/2531 – Avon, Francuska (28.8.-5.9.2010.)
2. Hrvatska reprezentacija u športskom ribolovu na moru (Ardena Bajlo, Ljiljana Biro, Blanka Jakić, Nada Miletić, Mirjana Pobor, Katarina Vrcan) SP 2. mjesto, udičarenje s obale – Leangeban, Južnoafrička Republika (7.-13.11.2010.)
3. Hrvatska karate reprezentacija (Ana-Marija Čelan, Maša Martinović, Azra Saleš, Ivona Tubić) SP 3. mjesto, borbe – Beograd, Srbija (27.-31.10.2010.)
4. Hrvatska streličarska reprezentacija (Ivana Buden, Lana Koller Fundelić, Tanja Zorman) EP 1. mjesto, složeni luk/109 – Poreč, Hrvatska (16.-21.3.2010.)
5. Hrvatska pikado reprezentacija (Ivana Ćavar, Đurđica Delić, Marija-Jadranka Huljić, Vlatka Lešić, Vlasta Stankić, Anita Zidar) EP 3. mjesto, 501 D.O. – Leukerbad, Švicarska (19.-26.6.2010.)

Najuspješnija hrvatska muška sportska ekipa
Hrvatska vaterpolska reprezentacija

1. Hrvatska vaterpolska reprezentacija (Samir Barać, Miho Bošković, Ivan Buljubašić, Damir Burić, Andro Bušlje, Nikša Dobud, Igor Hinić, Maro Joković, Frano Karač, Petar Muslim, Paulo Obradović, Josip Pavić, Sandro Sukno) EP 1. mjesto – Zagreb, Hrvatska (29.8.-11.9.2010.)
2. Hrvatska rukometna reprezentacija (Mirko Alilović, Ivano Balić, Damir Bičanić, Denis Buntić, Goran Čarapina, Ivan Čupić, Domagoj Duvnjak, Jakov Gojun, Marko Kopljar, Blaženko Lacković, Vedran Mataija, Željko Musa, Manuel Štrlek, Tonči Valčić, Igor Vori, Drago Vuković, Vedran Zrnić) EP 2. mjesto – Beč, Austrija (19.-31.1.2010.)
3. Hrvatska reprezentacija športskog ribolova na moru – udičarenje iz brodice (David Bajlo, Ivan Galyna, Ivan Matas, David Pinezić, Marko Sikirić) SP 1. mjesto, udičarenje iz brodice – Budva, Crna Gora (25.9.-2.10.2010.)
4. Hrvatska reprezentacija športskog ribolova na moru – podvodni ribolov s puškom (Antonio Buratović, Daniel Gospić, Dario Marinov) SP 1. mjesto–podvodni ribolov s puškom–Mali lošinj, Hrvatska (14.-19.9.2010.)
5. Hrvatska nanbudo reprezentacija (Darko Laktašić, Tin Požgajšić, Vedran Sedlar) SP 1. mjesto, samoobrana – Marina Di Carrara, Italija (26.-31.10.2010.)
6. Hrvatska kajakaška reprezentacija – C1/ekipni plasman (Igor Gojić, Tomislav Lepan, Emil Milihram) SP 2. mjesto, divlje vode, spust C-1 – Sort, Španjolska (7.-13.6.2010.)
7. Hrvatska reprezentacija u streljaštvu – samostrel field (Andrej Krstinić, Domagoj Pereglin, Zoran Špoler) SP 2. mjesto, samostrel field/2541 – Avon, Francuska (29.8.-5.9.2010.)
8. Hrvatska pikado reprezentacija (Ivan Bilela, Matija Jezernik, Boris Krčmar, Tomislav Kušter, Vladimir Lešić, Igor Špehar) EP 1. mjesto, 501 D.O. – Leukerbad, Švicarska (19.-26.6.2010.)

Najuspješniji športski par, štafeta ili posada
Hrvatska muška posada četverca na pariće

Nominirani
1. Veslanje – hrvatska muška posada četverca na pariće (Damir Martin, Valent Sinković, Martin Sinković, David Šain) SP 1. mjesto – Lake Karapiru, Novi Zeland (31.10.-7.11.2010.) SP U23 1. mjesto – Brest, Francuska (22.-25.7.2010.) SK tri puta 1. mjesto EP 2. mjesto – Montemor-o-Velho, Portugal (10.-12.9.2010.)
2. Jedrenje – seniori/par (Šime Fantela, Igor Marenić) SP 3. mjesto, klasa 470 – The Hague, Nizozemska (9.-18.7.2010.) SK dva 3. mjesta
3. Športski ples – seniori/par (Tatsiana Lahvinovich, Zoran Plohl) SP 2. mjesto, latinoamerički plesovi – New York, SAD (13.11.2010.) EP 2. mjesto, latinoamerički plesovi – Ostrava, Češka (19.6.2010.)
4. Kuglanje – seniori/mješoviti par – (Matko Bulka, Marijana Liović) SP 1. mjesto, parovi – Ritzing, Austrija (24.-30.10.2010.)
5. Nanbudo – seniori/par (Boris Keber, Vedran Sedlar) SP 1. mjesto, par – Marina Di Carrara, Italija (26.-31.10.2010.)
6. Wushu – seniori/par (Bruno Beljak, Yunong Hao) SP 2. mjesto, par – Shiyan, Kina (14.-20.10.2010.)
7. Veslanje – seniorke/dvojac bez kormilara (Maja Anić, Sonja Kešerac) EP 3. mjesto – Montemor-O-Velh, Portugal (10.-12.9.2010.)
8. Street basketball/košarka 3 na 3 – juniori (Matej Buovac, Tomislav Grubišić, Stipe Krstanović, Marko Ramljak) OIM 2. mjesto – Singapur, Singapur (14.-26.8.2010.)
9. Rock'n'Roll – mlađi juniori/par (Ana Silaj i Alen Mikić) SP 1. mjesto – Butenbach, Belgija (2.10.2010.) EP 1. mjesto – Schaffhausen, Švicarska (23.10.2010.) SK tri puta 1. mjesto Svjetska rang lista 1. mjesto


Športašica - najveća nada hrvatskog sporta
Barbara Matić

1. Barbara Matić - judo EP (kadeti) 1. mjesto, kategorija do 63 kg. – Teplice, Češka (26.-27.6.2010.) Europska rang lista 1. mjesto, ukupni poredak (2010. godina) OIM 3. mjesto, kategorija do 63 kg. – Singapur, Singapur (14.-26..8.2010.) OIM 3. mjesto, kat.-63 kg/ekipno – Singapur, Singapur (14.-26..8.2010.) EK kadetski TOP kup 1. mjesto, kat. -63 kg – Zagreb, Hrvatska (6.-7.3.2010.) EK kadetski TOP kup 1. mjesto, kat. -63 kg – Tver, Rusija (10.-11.4.2010.) EK kadetski TOP kup 1. mjesto, kat. -63 kg – Berlin, Njemačka (8.-9.5.2010.)
2. Tanja Rastović – taekwondo SP (juniori) 2. mjesto, kategorija do 52 kg. – Tijuana, Meksiko (6.-9.3.2010.)
3. Ana Pavlović – taekwondo SP (juniori) 2. mjesto, kategorija do 42 kg. – Tijuana, Meksiko (6.-9.3.2010.)
4. Marina Sumić – taekwondo EP (ml.seniori) 1. mjesto, kategorija do 62 kg.-Karkov, Ukrajina (7.-13.9.2010.)
5. Mateja Jeger – stolni tenis EP (kadeti) 2. mjesto – Istambul, Turska (16.-25.7.2010) EP (kadeti) 3. mjesto u paru – Istambul, Turska (16.-25.7.2010.) EP (kadeti) 3-4. mjesto u ekipi - Istambul, Turska (16.-25.7.2010.)
6. Valentina Pereglin – streljaštvo (samostrel field) EP (juniori) 1. mjesto, samostrel field/1764(98) – Avon, Francuska (29.8.-5.9.2010.) EP (juniori) 1. mjesto ekipno, samostrel field – Avon, Francuska (29.8.-5.9.2010.)
7. Tea Radil – športski ribolov na moru SP (ml.seniori) 3. mjesto, udičarenje iz brodice štapom - Heiligenhafen, Njemačka (1.-8.5.2010.)

Športaš - najveća nada hrvatskog sporta
Ivan Capan

1. Ivan Capan – plivanje EP (juniori) 3. mjesto, 50m prsno – Helsinki, Finska (14.-17.7.2010.) OIM 1. mjesto, 50m prsno – Singapur, Singapur (14.-26.8.2010.)
2. Filip Hrgović – boks SP (juniori) 1. mjesto, kategorija +91 kg. – Baku, Azerbejdžan (14.-25.4.2010.)
3. Dominik Etlinger – hrvanje SP (juniori) 2. mjesto G-R/kat. do 66. kg. – Budimpešta, Mađarska (18.-22.7.2010.)
4. Ensar Musić – dizanje utega SP (juniori) 2. mjesto, izbačaj/kat. do 77 kg. – Sofija, Bugarska (11.-20.6.2010.)
5. Tin Solenički – taekwondo SP (juniori) 2. mjesto, kategorija do 68 kg – Tijuana, Meksiko (6.-9.3.2010.)
6. Amar Musić – dizanje utega EP (U23) dva x 2. mjesto, izbačaj i biatlon, kategorija do 85 kg. – Limassol, Cipar (19.-28.11.2010.)
7. Matija Lukina – triatlon SP (ml.seniori) 3. mjesto aquatlon – Budimpešta, Mađarska (8.-10.9.2010.)
8. Marino Miličević – boćanje SP (juniori) 1. mjesto, pojedinačno/klasično – Rijeka, Hrvatska (20.-25.9.2010.) SP (juniori) 3. mjesto, parovi/klasično – Rijeka, Hrvatska (20.-25.9.2010.)
9. Dino Hrenar – športski ribolov SP (kadeti) 1. mjesto, lov ribe udicom na plovak – Mantova, Italija (19.-25.7.2010.)
10. Arijan Hucaljuk – zrakoplovstvo SP (juniori) 2. mjesto, zrakoplovno modelarstvo/F-3-J – Dole-Tavaux, Francuska (31.7.-8.8.2010.)
11. Nino Jukić – športski ribolov na moru SP (ml.seniori) 1. mjesto, udičarenje s obale – Grandola, Portugal (27.3.-2.4.2010.)
12. Damir Plantić – savate EP (juniori) 1. mjesto, kat. do 80 kg. – Clermon Ferrand, Francuska (18.-19.6.2010.)
13. Bartul Plenković – jedrenje EP (juniori) 3. mjesto, klasa –Laser 4.7– – Hurtin, Francuska (24.-31.7.2010.)
14. Stipan Prtenjača – savate EP (juniori) 1. mjesto, kat. do 65 kg. – Clermon Ferrand, Francuska (18.-19.6.2010.)
15. Erik Radin – športski ribolov na moru SP (ml.seniori) 1. mjesto, udičarenje iz brodica štapom – Heiligenhafen, Njemačka (1.-8.5.2010.)
16. Ivan Turković – športski ribolov SP (juniori) 1. mjesto, lov ribe udicom na plovak – Mantova, Italija (19.-25.7.2010.)
17. Nikola Uzelac – kuglanje SP (juniori) 2. mjesto, sprint – Rijeka, Hrvatska (19.-29.5.2010.)
18. Domagoj Zorec – nanbudo SP (juniori) 1. mjesto, kate – Marina Di Carrara, Italija (26.-31.10.2010.) SP (juniori) 2. mjesto, katebo – Marina Di Carrara, Italija (26.-31.10.2010.) SP (seniori) 3. mjesto, kate – Marina Di Carrara, Italija (26.-31.10.2010.)

Najuspješniji hrvatski trener
Ante Kostelić

Nominirani
1. Ante Kostelić – alpsko skijanje (Ivica Kostelić) ZOI 2. mjesto, superkombinacija – Vancouver, Kanada (12.-28.2.2010.) ZOI 2. mjesto, slalom – Vancouver, Kanada (12.-28.2.2010.) SK dva 1. mjesta, jedno 2. mjesto i dva 3. mjesta SK 3. mjesto - ukupni poredak
2. Joško Vlašić – Bojan Marinović – atletika/skok u vis (Blanka Vlašić) SP 1. mjesto, skok u vis (2,00m) – Doha, Katar (12.-14.3.2010.) EP 1. mjesto, skok u vis (2,03m) – Barcelona, Španjolska (27.7.-1.8.2010.) Proglašena najboljom atletičarkom Europe u 2010. godini Proglašena najboljom atletičarkom Svijeta u 2010. godini
3. Ivan Ivančić – atletika/bacačke discipline (Sandra Perković) EP 1. mjesto, disk (64,67) – Barcelona, Španjolska (27.7.-1.8.2010.) Proglašena najboljom mladom atletičarkom Europe u 2010. godini
4. Ratko Rudić – vaterpolo (muška seniorska reprezentacija) EP 1. mjesto – Zagreb, Hrvatska (29.8.-11.9.2010.)
5. Lino Červar (Slavko Goluža) – rukomet (muška seniorska reprezentacija) EP 2. mjesto – Beč, Austrija (19.-31.1.2010.)
6. Nikola Bralić – veslanje (četverac na pariće) SP 1. mjesto – Lake Karapiru, Novi Zeland (31.10.-7.11.2010.) SP U23 1. mjesto – Brest, Francuska (22.-25.7.2010.) SK tri puta 1. mjesto EP 2. mjesto – Montemor-o-Velho, Portugal (10.-12.9.2010.)
7. Slaven Bilić – nogomet (muška seniorska reprezentacija) Rang lista FIFA-e - 9. mjesto
8. Edo Fantela – jedrenje (Šime Fantela, Igor Marenić) SP 3. mjesto, klasa 470 – The Hague, Nizozemska (9.-18.7.2010.) SK dva 3. mjesta
9. Tomislav Crnković – kajak i kanu (Emil Milihram) SP 1. mjesto, divlje vode spust – Sort, Španjolska (7.-13.6.2010.) SK – ukupni pobjednik, pobjednik svih utrka SK u 2010. godini
10. Tigran Gorički – gimnastika (Marijo Možnik) SK 1. mjesto, ukupni poredak/preča (2010. godina)
11. Lidija Katalinić-Špoljarić – taekwondo (Lucija Zaninović) EP 1. mjesto, kat. do 49 kg – St. Petersbourg, Rusija (9. – 16.5.2010.)
12. Vladimir Sekulić – hrvanje (Nenad Žugaj) SP 3. mjesto, grčko rimski do 84 kg – Moskva, Rusija (6.-12.9.2010.)
13. Tonči Antunović – jedrenje (Tina Mihelić) EP 1. mjesto, klasa 'Laser Radial' – Tallin, Estonija (4.-11.6.2010.) SK 1. mjesto na jednoj utrci
14. Igor Kriajimskii – gimnastika (Tijana Tkalčec) SK 1. mjesto, ukupni poredak/preskok (2010. godina)
15. Marin Siriščević – jedrenje (Ivan Kljaković-Gašpić) EP 1. mjesto, klasa 'FINN' – Split, Hrvatska (10.-16.5.2010.) SK dva 1. mjesta, jedno 2. mjesto i jedno 3. mjesto
16. Vladimir Preradović – judo (Barbara Matić) EP (kadeti) 1. mjesto, kategorija do 63 kg. – Teplice, Češka (26.-27.6.2010.) Europska rang lista 1. mjesto, ukupni poredak (2010. godina) OIM 3. mjesto, kategorija do 63 kg. – Singapur, Singapur (14.-26..8.2010.) OIM 3. mjesto, kat.-63 kg/ekipno – Singapur, Singapur (14.-26..8.2010.) EK kadetski TOP kup 1. mjesto, kat. -63 kg – Zagreb, Hrvatska (6.-7.3.2010.) EK kadetski TOP kup 1. mjesto, kat. -63 kg – Tver, Rusija (10.-11.4.2010.) EK kadetski TOP kup 1. mjesto, kat. -63 kg – Berlin, Njemačka (8.-9.5.2010.)

Najuspješnija promicateljica Hrvatske u svijetu 2010.
Blanka Vlašić - vrhunska svjetska atletičarka, nositeljica srebrne olimpijske medalje (OI Peking 2008.)

Svjetska prvakinja, europska prvakinja, najbolja atletičarka Europe, najbolja atletičarka svijeta, i sve to u jednoj godini. To je Blanka Vlašić, najuspješnija promicateljica Hrvatske u svijetu 2010. Splitska atletičarka svjetskog glasa, odavno je prešla uobičajene 'okvire' sporta. U atletici je ostvarila gotovo sve što je mogla, a u...