Izbor i proglašenja najuspješnijih sportaša, ekipa i trenera u 2009.



Najuspješnija hrvatska sportašica
Blanka Vlašić

Nominirane sportašice
1. Zrinka Fišer – body building; SP 1. mjesto, kategorija body fitness 163 cm – Como, Italija (15.10.2009.); SP 1. mjesto, ukupni poredak – Como, Italija (15.10.2009.);EP 2. mjesto, kategorija body fitness 163 cm – Bratislava, Slovačka (15.5.2009.)
2. Jelena Kovačević – karate; EP 1. mjesto, borbe, kategorija do 55kg – Zagreb, Hrvatska (8.-10.5.2009.)
3. Sanja Jovanović – plivanje; EP/25m bazen, 1. mjesto (svjetski rekord), 50m leđno – Istanbul, Turska (10-13.12.2009.); EP/25m bazen, 2. mjesto, 50m leđno - Istanbul, Turska (10-13.12.2009.)
4. Lidija Lijić - ronjenje; SP 1. mjesto ronjenje na dah-dinamika, Aarhus, Danska (18.-22.8.2009)
5. Tina Mihelić – jedrenje; EP 1. mjesto, klasa Laser Radial – Charlotelund, Danska (9.-16.7.2009.) SK 2. mjesto (ukupni poredak)
6. Marijana Mišković – judo; EP 3. mjesto, kategorija do 63kg – Tbilisi, Gruzija (24.-26.4.2009.)
7. Snježana Pejčić – streljaštvo; EP 1. mjesto, zračna puška 10m – Prag, Češka (19.-22.2.2009.) MI 1. mjesto, puška trostav 50m – Pescara, Italija (26.6.-5.7.2009.)
8. Branka Pereglin – streljaštvo; EP (dvoransko) 1. mjesto, samostrel - Malinska, Hrvatska (24.-29.3.2009.)
9. Željana Piteša – kickboxing; SP 1. mjesto Low kick, kategorija do 52kg – Villach, Austrija (19.-25.10.2009.)
10. Mirjana Pobor – ribolov na moru; SP 1. mjesto, udičarenje s obale - Budva, Crna Gora (10.-18.10.2009.)
11. Nives Radić – kickboxing;SP 1. mjesto low kick, kategorija do 70kg – Villach, Austrija (19.–25.10.2009.)
12. Tea Radil – ribolov na moru; SP 2. mjesto, udičarenje s obale - Hur'Ghada, Egipat (25.10.-1.11.2009.)
13. Sandra Šarić – taekwondo; SP 3. mjesto, kategorija do 67kg – Kopenhagen, Danska (14.-18.10.2009.)
14. Blanka Vlašić – atletika; SP 1. mjesto, skok u vis – Berlin, Njemačka (15.-23.8.2009.)
15. Petra Volf – karate;EP 1. mjesto, borbe, kategorija do 68kg – Zagreb, Hrvatska (8.-10.5.2009.) MI 1. mjesto, borbe, kategorija do 68kg – Pescara, Italija (26.6.-5.7.2009.)
16. Ana Znaor – kickboxing; SP 1. mjesto light contact, kategorija do 70kg – Villach, Austrija (19.–25.10.2009.)

Najuspješniji hrvatski sportaš
Ivan Kljaković Gašpić

Nominirani sportaši
1. Goran Čolak - ronjenje; SP 1.mjesto ronjenje-dinamika, svjetski rekord, Aarhus, Danska (18.- 22.8.2009)
2. Danil Domdjoni – karate; EP 1. mjesto, borbe, kategorija do 60kg – Zagreb, Hrvatska (8.-10.5.2009.)
3. Duje Draganja – plivanje; EP/25m bazen, 1. mjesto, 100m mješovito - Istanbul, Turska (10-13.12.2009.); EP/25m bazen, 2. mjesto, 50m slobodno - Istanbul, Turska (10-13.12.2009.)
4. Jakov Fak – biatlon; SP 3. mjesto, 20 km – Pyeong Chang, Koreja (13.-22.2.2009.)
5. Ivan Kljaković Gašpić - jedrenje; SP 3. mjesto, klasa FINN – Vallensbeak, Danska (4.-11.7.2009.); EP 1. mjesto, klasa FINN – Varna, Bugarska (21.-29.8.2009.); SK 2. mjesto (ukupni poredak)
6. Ivica Kostelić – alpsko skijanje; SK 2. mjesto, slalom (ukupni poredak) sezona 2008/2009
7. Boris Krčmar – pikado; SP 1. mjesto, pojedinačno – Zadar, Hrvatska (20.-25.6.2009.); EP 1. mjesto, pojedinačno – Zadar, Hrvatska (20.-25.6.2009.)
8. Zoran Marenčić – streličarstvo; EP 2. mjesto, goli luk - Vorau, Austrija (16.-23.8.2009.)
9. Elvis Mihaljević – jet ski; SP 3. mjesto, expert limited – Lake Havasu City, SAD (10.-18.10.2009.)
10. Emil Milihram – kajak/divlje vode; EP 1. mjesto, C1 spust – Valtellina, Italija (23.-27.6.2009.)EP 2. mjesto, C1 sprint – Valtellina, Italija (23.-27.6.2009.
11. Boris Mišković - kickboxing; SP 1. mjesto, light contact, kategorija do 94kg – Villach, Austrija (19.–25.10.2009.)
12. Mario Todorović – plivanje; MI 1. mjesto, 50 m leptir – Pescara, Italija (26.6.–5.7.2009.)
13. Igor Vori - rukomet; SP Hrvatska (16.1.-1.2. 2009), izbor za Najkorisnijeg igrača SP 2009.
14. Natko Zrnčić-Dim – alpsko skijanje; SP 3. mjesto, super kombinacija - Val d'Isere, Francuska (3.-15.2.2009.)
15. Nenad Žugaj – hrvanje; MI 1. mjesto, grčko/rimski način, kategorija do 84kg – Pescara, Italija (26.6.-5.7.2009.)

Najuspješnija hrvatska ženska sportska ekipa
Stolnoteniska reprezentacija
(Andrea Bakula, Tamara Boroš, Mirela Đurak, Cornelia Vaida)

Nominirane ženske sportske ekipe
1. Hrvatska karate reprezentacija;(Mirna Šenjug, Valerija Vujčić, Džulijana Popović); EP 3. mjesto, kate ekipno – Zagreb, Hrvatska (8.-10.5.2009.)
2. Hrvatska kuglačka reprezentacija; (Ana Bacan, Josipa Dolibašić, Natalija Graber, Marijana Liović, Željka Orehovec, Biserka Perman, Ljiljana Peroš, Ana Rukavina);SP 2. mjesto – Dettenheim, Njemačka (14.-23.5.2009.)
3. Hrvatska reprezentacija u športskom ribolovu na moru;(Ardena Bajlo, Blanka Jakić, Nada Miletić, Mirjana Pobor, Nataša Rogina, Katarina Vrcan); SP 1. mjesto, udičarenje s obale – Budva, Crna Gora (10.-18.10.2009.)
4. Hrvatska stolnoteniska reprezentacija; (Andrea Bakula, Tamara Boroš, Mirela Đurak, Cornelia Vaida); EP 3. mjesto – Stuttgart, Njemačka (13.-20.9.2009.)
5. Hrvatska reprezentacija u streljaštvu - samostre; (Sanja Komar, Nikolina Krivanek, Tihana Odlešić, Branka Pereglin); EP dvoransko 1. mjesto, samostrel 18m - Malinska, Hrvatska (24.-29.3.2009.); EP 1. mjesto, samostrel field – Otrokovice, Češka (10.-16.8.2009.)
6. Hrvatska reprezentacija u streljaštvu – zračna puška; (Suzana Cimbal Špirelja, Sanja Kovacs, Snježana Pejčić) EP 2. mjesto, zračna puška 10m – Prag, Češka (19.–22.2.2009.)
7. Veslačka posada – dvojac bez; (Maja Anić, Sonja Kešerac), EP 3. mjesto, dvojac bez – Brest, Bjelorusija (18.-20.9.2009.)

Najuspješnija hrvatska muška sportska ekipa
Rukometna reprezentacija (Mirko Alilović, Dalibor Anušić,  Ivano BalićDenis Buntić, Ivan ČupićDomagoj Duvnjak,  Jakov GojunZlatko Horvat, Mateo Hrvatin, Marko KopljarBlaženko Lacković, Venio Losert, Petar Metličić, Ivan Ninčević, Ivan Pešić, Denis Špoljarić, Goran Šprem, Tonči Valčić, Josip Valčić,  Igor VoriVedran Zrnić)


Nominirane muške sportske ekipe
1. Jedriličarska posada - (Šime Fantela i Igor Marenić); SP 1. mjesto, klasa 470 (ekipno) – Rungsted, Danska (20.-29.8.2009.); EP 1. mjesto, klasa 470 (ekipno) – Traunsee, Austrija (4.-14.6.2009.)
2. Hrvatska kajakaška reprezentacija – C1/ekipni plasman; Igor Gojić, Tomislav Lepan i Emil Milihram); EP 1. mjesto 3xC-1, spust – Valtellina, Italija (23.-27.6.2009.); EP 2. mjesto 3xC-1, sprint – Valtellina, Italija (23.-27.6.2009.)
3. Hrvatska košarkaška reprezentacija - (Lukša Andrić, Petar Babić, Marko Car, Jure Lalić, Drago Pašalić, Damir Rančić, Damjan Rudež, Krunoslav Simon, Rok Stipčević, Ante Tomić, Jakov Vladović, Luka Žorić) MI 1. mjesto – Pescara, Italija (26.6.–5.7.2009.)
4. Hrvatska plivačka reprezentacija – štafeta 4x50m slobodno (Mario Delač, Duje Draganja, Alexei Puninski, Mario Todorović); EP/25m bazen, 2. mjesto - Istanbul, Turska (10-13.12.2009.)
5. Hrvatska nanbudo reprezentacija - (Boris Keber, Vedran Sedlar); SP 1. mjesto, kate – Carrara, Italija (4.-8.11.2009.
6. Hrvatska pikado reprezentacija - (Ivan Bilela, Vlado Deščak, Zoran Grgić, Matija Jezernik, Boris Krčmar, Tomislav Kušter, Vladimir Lešić); EP 1. mjesto – Zadar, Hrvatska (20.–25.6.2009.)
7. Hrvatska rukometna reprezentacija - (Mirko Alilović, Dalibor Anušić,  Ivano BalićDenis BuntićIvan ČupićDomagoj Duvnjak,  Jakov GojunZlatko Horvat, Mateo Hrvatin, Marko KopljarBlaženko LackovićVenio LosertPetar MetličićIvan Ninčević, Ivan Pešić, Denis ŠpoljarićGoran ŠpremTonči ValčićJosip Valčić,  Igor VoriVedran Zrnić); SP 2. mjesto – Hrvatska; Zagreb, Split, Osijek, Zadar, Varaždin, Poreč (16.1.-1.2.2009.)
8. Hrvatska reprezentacija u športskom ribolovu na moru - (Antonio Buratović, Daniel Gospić, Branko Ikić, Dario Marinov, Đani Uhač, Josip Urti); EP 3. mjesto, podvodni ribolov s puškom - Tipasa, Alžir (14.-18.10.2009.
9. Hrvatska reprezentacija u streljaštvu - (Giovanni Cernogoraz, Josip Glasnović, Anton Glasnović) EP 2. mjesto, trap – Osijek, Hrvatska (15.–26.7.2009.)
10. Hrvatska vaterpolska reprezentacija - (Srđan Antonijević, Samir Barać, Miho Bošković, Ivo Brzica, Ivan Buljubašić, Damir Burić, Andro Bušlje, Nikša Dobud, Igor Hinić, Frano Karač, Paulo Obradović, Josip Pavić, Sandro Sukno) SP 3. mjesto – Rim, Italija (17.7.-2.8.2009.)

Sportašica - najveća nada hrvatskog sporta
Sandra Perković

Nominirane
1. Damira Bujan – karate; EJP 1. mjesto, borbe, kategorija do 53kg – Pariz, Francuska (30.1-1.2.2009.)
2. Nika Cvitković - kuglanje; SJP 1. mjesto, pojedinačno-klasično - Dettenheim, Njemačka (7.-13.5.2009.)
3. Valentina Pereglin – streljaštvo; EKP (dvoransko) 1. mjesto, samostrel 18m - Malinska, Hrvatska (24.-29.3.2009.)
4. Sandra Perković - atletika; EJP 1. mjesto, disk – Novi Sad, Srbija (23.–26.7.2009.)
5. Ivona Trubić - karate; SJP 1. mjesto, borbe, kategorija +59kg – Rabat, Maroko (12.-15.11.2009.) EJP 3. mjesto, borbe, kategorija +59kg – Pariz, Francuska (30.1-1.2.2009.)

Sportaš - najveća nada hrvatskog sporta
Dino Mansour

Nominirani
1. Leo Brnić - boćanje; SJP 1. mjesto, brzinsko izbijanje – Nice, Francuska (21.-26.9.2009.)
2. Juraj Divjakinja - jedrenje; SJP 3. mjesto, klasa Laser 4.7 – Buzios, Brazil (24.-31.7.2009.)
3. Dominik Etlinger – hrvanje; EKP 1. mjesto, grčko/rimski način, kategorija do 63kg - Zrenjanin, Srbija (21.-26.7.2009.)
4. Mauro Lukšić – ribolov na moru; SJP 1. mjesto, udičarenje s obale - Hur'Ghada, Egipat (25.10.-1.11.2009.)
5. Dino Mansour – boks; EJP 1. mjesto, kategorija +91kg – Szczecin, Poljska (14-23.8.2009.)
6. Domagoj Pereglin – streljaštvo; EJP dvoransko 1. mjesto, samostrel 18m - Malinska, Hrvatska (24.-29.3.2009.)
7. Marin Premeru – atletika; EJP 3. mjesto, disk - Novi Sad, Srbija (23.-26.7.2009.)
8. Agron Preteni – savate; SJP 1. mjesto, combat, kategorija do 85kg – Novi Sad, Srbija (19.-20.6.2009.)

Najuspješniji hrvatski treneri
Joško Vlašić i Bojan Marinović

Nominirani
1. Lino Červar – rukomet (Hrvatska rukometna reprezentacija)
2. Ivan Drvis - ronjenje (Gorana Čolak, Lidija Lijić)
3. Edo Fantela – jedrenje (Šime Fantela i Igor Marenić)
4. Ivan Ivančić – atletika (Sandra Perković, Marin Premeru)
5. Ante Kostelić – alpsko skijanje (Ivica Kostelić)
6. Bojan Marinović – atletika (Blanka Vlašić)
7. Ratko Rudić – vaterpolo (Hrvatska vaterpolska reprezentacija)
8. Joško Vlašić – atletika (Blanka Vlašić)
9. Josip Vranković – košarka (Hrvatska košarkaška reprezentacija - MI)

Najuspješnija promicateljica Hrvatske u svijetu 2009.
Blanka Vlašić, vrhunska svjetska atletičarka

Obrana naslova svjetske prvakinje iz 2008. u jednoj od najatraktivnijih atletskih disiciplina, skoku u vis, na Svjetskom prvenstvu u Berlinu, 20. kolovoza 2009. i sjajni nastupi na brojnim mitinzima Zlatne lige vrhunske hrvatske sportašice i olimpijke sa srebrnim odličjem (OI Peking 2008) Blanke Vlašić, a na kojima je uglavnom osvajala prva mjesta, privukli su izvanrednu medijsku pažnju svjetske javnosti. Njeni vrhunski rezultati među kojima i 208 cm na Grand Prix u Zagrebu, odlično medijski praćeni, uvrstili su Blanku u najuspješniju promicateljicu Hrvatske u svijetu 2009.