Proglašenje najuspješnijih upriličeno je prigodnim programom 16. siječnja 2002. godine u koncertnoj dvorani "Vatroslav Lisinski".

Proglašenje najuspješnijih upriličeno je prigodnim programom 16. siječnja 2002. godine u Koncertnoj dvorani Vatroslav Lisinski.

Najuspješnijom sportašicom proglašena je Janica Kostelić - ukupna pobjednica u Svjetskom Kupu 2001. Nagradu joj je uručio Andrija Mijačika,glavni tajnik HOO-a.
Najuspješnijim sportašem proglašen je Goran Ivanišević -Pobjednik Wimbledona 2001.Nagradu je u ime Gorana primio njegov otac Srđan Ivanišević.

Nominirane sportašice
1. Tamara Boroš (stolni tenis) - 1. mjesto na MI
2. Blanka Vlašić (atletika) - 1. mjesto na MI
3. Janica Kostelić (skijanje) - Ukupna pobjednica u SK
4. Mladenka Malenica (streljaštvo) - 3. mjesto na SK
5. Biserka Perman (kuglanje) - 2. mjesto na SK
6. Andrea Čižmek (streličarstvo) - 3. mjesto na SP

Nominirani sportaši
1. Niko Pulić (automobilizam) - 1. mjesto na EP
2. Nikolaj Pešalov (dizanje utega) - 2x1. mjesto na EP i 2. mjesto na SP
3. Filip Palić (boks) - 3 mjesto na SP
4. Miši Kuzmanović (taekwondo) - 3. mjesto na SP
5. Goran Ivanišević (tenis) - pobjednik Wimbledona
6. Gordan Kožulj (plivanje) - Ukup. pobjeda u SK i 1. mjesto na EP (25 m)
7. Ante Papak (bočanje) - 2. mjesto na SP
8. Tomislav Hohnjec (kajak) - 1. mjesto na EP, 2. mjesto na SK
9. Aron Lolić (jedrenje) - 3. mjesto na SP

Najuspješnijom ženskom ekipom proglašen je Kuglački klub Rijeka-Kvarner Wiener Städische osiguranje za osvojeno 2. mjesto na svjetskom klupskom kupu-Slovačka, Bratislava, 7.-9.6.2001. /disciplina 6x100 hitaca/ u sastavu Elvira Ban, Nena Bartolović, Velinka First, Sonja Mikac, Biserka Perman, Ljerka Radojčić, Željka Solomun, Danica Sopić, Vivien Trubić.

Nominirani ženski sastavi
1. Hrvatska košarkaška reprezentacija - 1. mjesto na MI
2. Kuglački klub Rijeka Kvarner Wiener städische osiguranje - 2. na SK
3. Hrvatska streljačka reprezentacija - 2. mjesto na EP
4. Rukometni klub Podravka - 2. mjesto u EHF kupu

Najuspješnijom muškom ekipom proglašen je Hrvatski veslački osmerac za osvojeno 2. mjesto-Svjetsko prvenstvo Švicarska, Luzern, 16. - 27. 8. 2001. u sastavu Branimir Vujević , Igor Boraska, Krešimir Čuljak, Siniša Skelin, Nikša Skelin, Tomislav Smoljanović, Damir Vučičić, Oliver Martinov, Silvijo Petriško.

Nominirane muške momčadi ili posade
1. Rukometni klub Metković Jambo - 2. mjesto u KPK
2. Hrvatski veslački osmerac - 2. mjesto na SP
3. Vaterpolski klub Jug - Dubrovnik - 1. mjesto u KEP
4. Hrvatska rukometna reprezentacija - 1. mjesto na MI
5. Nacionalna ekipa u boćanju - 2. mjesto na SP (parovi)

Najvećim nadama hrvatskog sporta proglašeni su Sanja Jovanović (plivanje) sa osvojenim 2. i 3.mjestom na MI i Zoran Prodanović (kuglanje) sa 3x1. i 1x2. mjestom na juniorskom SP.

Nominirane sportašice
1. Mateja Petronijević (jedrenje) - 1. mjesto na EPk
2. Ivana Buden (streličarstvo) - 1. mjesto na EPj
3. Lana Baneli (taekwondo) - 1. mjesto na EPj
4. Ivana Žagar (taekwondo) - 1. mjesto na EPj
5. Sanja Jovanović (plivanje) - 2. i 3. mjesto na MI
6. Ana Jelušić (skijanje) - 1. i 2. na Trofeju Topolino (neslužbEno SP)
7. Sandra Šarić (taekwondo) - 1. mjesto na EPj
8. Ljiljana Čulibrk (atletika) - 1. mjesto na EP

Nominirani sportaši
1. Zlatko Jugo (boćanje) - 1. mjesto na SPj
2. Krešimir Trojnar (karate) - 2. mjesto na SPk
3. Zoran Prodanović (kuglanje) - 3x1. i 1x2. mjesto na SPj
4. Tonko Kuzmanić (jedrenje) - 1. mjesto na EPj i EKj
5. Anton Glasnović (streljaštvo) - 2x2. i 1x3. mjesto na SPj
6. Igor Gojić (kajak) - 2. mjesto na EPj
7. Danijel Sivrić (karate) - 2. mjesto na EPj
8. Igor Blažević (atletika) - 3. mjesto na EPj

Najuspješniji sportaši s invaliditetom su muška rukometna reprezentacija gluhih za osvojeno 1. mjesto - Olimpijske igre gluhih Italija, Rim, 22. 7. - 1. 8. 2001. u sastavu Edvin Havić, Senad Fazlović, Mario Mašić, Nedjeljko Feljan, Darko Švec, Marijo Lušić, Davor Stanišić, Raul Gojanović, Damir Lončarić, Angel Naumovski, Boris Gramnjak, Milan Gvozdić, Davor Barešić, Ivan Pajić, Ivan Katuša, Dean Šagovac.

Nominirane sportašice i sportaši s invaliditetom
Hrvatska rukometna reprezentacija gluhih (m) - 1. mjesto na OI gluhih
Mihovil Španja (plivanje) - 1. mjesto na EP - tjel. oštećenja
Milka Milinković (atletika) - 2. i 3. mjesto na EP - osobe u kolicima
Ana Sršen (plivanje) - 3. mjesto na EP - tjel.ošteć. i 2. na MI
Miljenko Medić (šah) - 1. mjesto na EK - tjel. oštećenja

Najuspješnijim promicateljima Hrvatske u svijetu za 2001. proglašena je Hrvatska nogometna reprezentacija za ostvaren plasman na Svjetsko prvenstvo u sastavu Stipe Pletikosa, Robert Kovač, Robert Jarni, Zvonimir Soldo, Igor Štimac, Dario Šimić, Davor Vugrinec, Krunoslav Jurčić, Davor Šuker, Niko Kovač;, Boško Balaban, Željko Pavlović, Boris Živković, Stjepan Tomas, Igor Tudor, Igor Bišćan, Mario Cvitanović, Jurica Vranješ, Danijel Šarić, Robert Prosinečki, Alen Bokšić, Mario Stanić, Nenad Bjelica, Milan Rapajić, Goran Vlaović, Tomislav Butina, Jasmin Agić, Jurica Vučko.

U 2001. godini Hrvatski olimpijski odbor prvi put uveo je izbor najuspješnijeg trenera. Najuspješniji trener 2001. je Veselin Đuho (trener vaterpolskog kluba Jug - Dubrovnik).

Nominirani treneri
Nikola Bralić (veslanje - osmerac)
Mirko Jozić (nogomet - hrvatska nogometna reprezentacija)
Ante Kostelić (skijanje -Janica i Ivica Kostelić)
Veselin Đuho (vaterpolo - Jug - Dubrovnik)