U ponedjeljak, 16. siječnja 2006. godine, prigodnom svečanošću u zagrebačkoj Koncertnoj dvorani Vatroslav Lisinski proglašeni su najuspješniji 2005.

U ponedjeljak, 16. siječnja 2006. godine, prigodnom svečanošću u zagrebačkoj Koncertnoj dvorani Vatroslav Lisinski proglašeni su najuspješniji 2005.
U konkurenciji osam sportašica za najbolju sportašicu u 2005. izabrana je skijašica Janica Kostelić, trostruka pobjednica Svjetskog prvenstva; u slalomu, spustu i kombinaciji, te ukupno drugim mjestom u Svjetskom kupu.

Nominirane sportašice
1. Janica Kostelić (alpsko skijanje) - 3x1. mjesto (slalom, spust i kombinacija) na SP i 2. mjesto ukupno u SK
2. Manda Kopecki (kuglanje) -1. mjesto pojedinačno i 3. mjesto ekipno na SP
3. Branka Pereglin (streljaštvo/samostrel) - 1. mjesto na EP
4. Tamara Boroš (stolni tenis/parovi) - 1. mjesto u paru (s Mihaelom Steff, ROM) na EP, 2. mjesto na EP ekipno, 3. mjesto na EP pojedinačno, 1. mjesto na MI
5. Martina Zubčić (taekwondo/do 55 kg) - 1. mjesto na EP
6. Sandra Šarić (taekwondo/do 67 kg) - 3. mjesto na SP
7. Ivana Brkljačić (atletika/kladivo) - 1. mjesto u EK
8. Josipa Kusanić (taekwondo/do 59 kg) - 3. mjesto na EP

U jakoj konkurenciji 19 kandidata najuspješnijim je proglašen tenisač Ivan Ljubičić s prvim mjestom u Davis Cup i 9. mjestom na ATP rang listi tenisača.

Nominirani sportaši
1. Duje Draganja (plivanje/50 slobodno) - 2. mjesto na SP
2. Edis Elkasević (atletika/kugla) - 1. mjesto na XV. MI
3. Josip Glasnović (streljaštvo/leteće mete, trap) - 3. mjesto na SP
4. Igor Gojić (kajak-kanu/divlje vode/C-1 sprint) - 3. mjesto na EP, 3. mjesto u SK
5. Sandro Gulja (boćanje/precizno izbijanje) - 3. mjesto na SP
6. Alen Guštin (boćanje/bližanje, izbijanje u krug) - 1. mjesto na SP
7. Tomislav Hohnjec (kajak-kanu/divlje vode/ C-1 spust) - 2. mjesto u SK ukupno
8. Ivan Ljubičić (tenis) - 1. mjesto Davis Cup, 9. mjesto na ATP rang listi
9. Stjepan Janić (kajak/kanu) mirne vode K-1500 m) - 3. mjesto na EP, 2x1. na XV. MI
10. Igor Kecerin (padobranstvo) - 3. mjesto na SP
11. Gordan Kožulj (plivanje/200 leđno) - 3. mjesto na EP 25m bazeni, 2. na XV. MI
12. Goran Lučin (karate/borbe/do 70 kg) - 3. mjesto na EP
13. Emil Milihram (kajak-kanu/divlje vode/C-1 spust) - 2. mjesto na EP
14. Ante Papak (boćanje/brzinsko izbijanje) - 3. mjesto na SP
15. Zoran Primorac (stolni tenis) - 3. mjesto na EP
16. Matija Šantić (taekwondo/do 67 kg) - 3. mjesto na EP
17. Marijo Šivolija - Jelica (boks/poluteška kategorija) - 2. mjesto na SP, 3. na XV. MI
18. Roko Tošić (stolni tenis) - 2. mjesto na XV. MI
19. Neven Žugaj (hrvanje/grčko rimski/do 74 kg) - 3. mjesto na EP

Prema odluci Vijeća HOO-a najuspješniji hrvatski ženski sastav je stolnoteniska reprezentacija; Bakula, Boroš, Paović, Vaida, s drugim mjestom na Europskom prvenstvu, a najuspješnija muška ekipa je teniska reprezentacija. Uz Ljubičića, koji ovim izborom dvostruko slavi, najboljim su proglašeni Ančić, Ivanišević i Karlović, osvajači Davis Cupa.

Nominirani ženski sastavi
1. Hrvatska karate reprezentacija (borbe) - 3. mjesto na juniorskom SP
2. Hrvatska košarkaška ekipa - 2. mjesto na XV. MI
3. Hrvatska rukometna ekipa - 3. mjesto na XV. MI
4. Hrvatska skijaška ekipa (alpsko skijanje) - 3. mjesto u SK u slalomu, 5. ukupno u SK
5. Hrvatska stolnoteniska reprezentacija - 2. mjesto na EP
6. Hrvatska streljačka ekipa (samostrel) - 1. mjesto na EP

Nominirane muške momčadi ili posade
1. Hrvatska kajakaška ekipa (3xC-1 spust) - 2. mjesto na EP
2. Hrvatska karate reprezentacija (borbe) - 3. mjesto na EP
3. Hrvatska karate reprezentacija (borbe) - 2. na juniorskom SP, 2. na juniorskom EP
4. Hrvatska rukometna reprezentacija - 2. mjesto na SP
5. Hrvatska teniska reprezentacija - 1. mjesto na Svjetskom prvenstvu (Davis Cup)
6. Hrvatska vaterpolska reprezentacija - 2. mjesto na juniorskom SP
7. Hrvatska veslačka reprezentacija - 1. mjesto u SK ukupno
8. Hrvatska zrakoplovna reprezentacija - 2. mjesto na SP

Za najveće nade hrvatskog sporta u konkurenciji 11 sportašica izabrane su karatistica Petra Naranđa koja je osvojila treće mjesto na Svjetskom juniorskom prvenstvu i atletičarka Danijela Grgić koja je u disciplini 400m osvojla drugo na Svjetskom i prvo mjesto na Europskom juniorskom prvenstvu.
U konkurenciji čak 21 sportaša, najvećim nadama hrvatskog sporta proglašeni su; jedriličarska posada Šime Fantela i Igor Marenić, trostruki pobjednici u klasi 470, na svjetskom i europskom juniorskom prvenstvu, te ljetnoj Univerzijadi, tenisač Marin Čilić osvajač Roland Garrosa i s drugim mjestom na rang listi, te atletičar Željko Vincek, s prvim mjestom na Europskom juniorskom prvenstvu i drugim mjesto na Mediteranskim igrama u disciplini 400m.

Nominirane sportašice
1. Milena Bosanac (streljaštvo/samostrel) - 1. mjesto na juniorskom EP
2. Ana-Marija Čelan (karate) - 3. mjesto na kadetskom SP
3. Mirela Đurak (stolni tenis/parovi) - 3. mjesto na kadetskom EP
4. Larisa Gomaz (akrob.rock 'n' roll/u paru s Deanom Tešićem) - 2. jun. SK ukupno
5. Danijela Grgić (atletika/400m) - 2. mjesto na juniorskom SP, 1. na juniorskom EP
6. Tina Mihelić (jedrenje/klasa Laser Radial) - 1. mjesto na juniorskom EP
7. Petra Naranđa (karate/borbe do 60 kg) - 3. mjesto na juniorskom SP, 1. na EP, 1. na juniorskom EP, 2. mjesto na XV. Mediteranskim igrama
8. Renata Petani (jedrenje/klasa Laser 4.7) - 1. mjesto na juniorskom EP (mlađi juniori)
9. Dijana Saleš (karate/borbe +60 kg) - 3. mjesto na juniorskom SP
10. Valentina Srša (atletika/kladivo) - 2. mjesto na juniorskom EP
11. Tanja Zorman (streličarstvo/složeni luk) - 2. mjesto na juniorskom EP

Nominirani sportaši
1. Domagoj Bodlaj (streličarstvo/složeni luk) - 2. mjesto na juniorskom SP u dvorani
2. Marin Čilić (tenis) - 1. mjesto na Roland Garrosu, 2. mjesto na rang listi ukupno
3. Danil Domdjoni (karate/borbe do 60 kg) - 3. mjesto na juniorskom EP
4. Siniša Hogač (hrvanje/grčko rimski do 100 kg) - 3. mjesto na kadetskom EP
5. Roberto Iskra (boćanje/ klasično/parovi i pojedinačno) - 1. mjesto na juniorskom SP (u paru s Goranom Percanom), 3. mjesto na juniorskom SP
6. Josip Jakopović (streličarstvo/olimpijski luk) - 3. mjesto na juniorskom SP
7. Jedriličarska ekipa (Šime Fantela i Igor Marenić) - 1. mjesto na juniorskom SP, 1. mjesto na juniorskom EP, 1. mjesto na Univerzijadi
8. Marko Jerčić (boćanje/brzinsko izbijanje) - 2. mjesto na juniorskom SP
9. Ivan Kljaković Gašpić (jedrenje) - 1. mjesto na juniorskom EP,
10. Tomislav Kolarek (stolni tenis/parovi) - 1. mjesto na juniorskom EP,
11. Milan Kotur (atletika/400m prepone) - 1. mjesto na juniorskom EP, (juniorski rekord)
12. Borna Kovač (stolni tenis/parovi) - 1. mjesto na kadetskom EP
13. Marko Lučić (karate/borbe do 65 kg) - 3. mjesto na juniorskom EP
14. Goran Percan (boćanje/precizno izbijanje, bližanje, izbijanje krug, parovi klasično) - 2x1. mjesto na juniorskom SP, 2. mjesto na juniorskom SP
15. Domagoj Pereglin (samostrel) - 2. mjesto na juniorskom EP
16. Rene Pernuš (karate/borbe do 70 kg) - 1. mjesto na juniorskom EP
17. Marko Šestan (jedrenje) - 2. mjesto na juniorskom EP, 1. mjesto na juniorskom i kadetskom EP (mlađi junior)
18. Ivan Taritaš (jedrenje/klasa Laser Radial) - 1. mjesto na juniorskom EP i 3. jun.SP
19. Dean Tešić (akrobatski rock 'n' roll/u paru s Larisom Gomaz) - 2. jun.i kad.SP ukupno
20. Veslačka ekipa (Tomislav Holi i Hrvoje Jurina) - 2. mjesto na juniorskom SP
21. Željko Vincek (atletika/400m) - 1. mjesto na juniorskom EP, 2. mjesto na XV. MI

U kategoriji sportaša s invaliditetom, najuspješnijima je proglašena Hrvatska rukometna reprezentacija gluhih, pobjednici Olimpijskih igara gluhih i Europskog prvenstva 2005. godine (Sastav: Davor Barešić, Mario Bašić, Goran Čehić, Boris Gramnjak, Edin Havić, Petar Jukić, Sabahudin Jusić, Toni Kerum, Damir Lončarić, Mario Lušić, Oliver Lušić, Davor Maćuran, Angel Naumovski, Ivan Pajić, Dejan Šagovac, Darko Švec).

Nominirane sportašice i sportaši s invaliditetom
1. Blaž Beljan (streljaštvo) - 1. mjesto na EP
2. Damir Bošnjak (streljaštvo) - 2. mjesto na EP
3. Slaven Hudina (dresurno jahanje) - 2x2. mjesto na EP
4. Marija Iveković (atletika) - 1. i 2. mjesto na EP (svjetski rekord)
5. Stanko Jerković (kuglanje) - 1. mjesto na EP
6. Kuglačka reprezentacija - 2. mjesto na EP
7. Ruža Markešić (kuglanje) - 2. mjesto na EP
8. Rukometna reprezentacija gluhih - 2x1. mjesto na EP i OI gluhih
9. Ana Sršen (plivanje) - 3. mjesto na XV. MI
10. Mihovil Španja (plivanje) - 2x1. mjesto, 2. mjesto na Svjetskim igrama
11. Mirko Štajduhar (kuglanje) - 1. mjesto na EP
12. Jelena Vuković (atletika) - 1. mjesto na EP (europski rekord)

Hrvatska nogometna reprezentacija proglašena je najuspješnijim promicateljem Hrvatske u svijetu (Sastav: Tomislav Butina,Joseph Antony Didulica,Stipe Pletikosa,Josip Šimunić,Dario Šimić,Robert Kovač,Niko Kovač,Stjepan Tomas,Darijo Srna,Igor Tudor,Marko Babić, Niko Kranjčar,Dado Pršo,Ivica Olić,Boško Balaban,Jurica Vranješ,Ivan Bošnjak,Mario Tokić,Ivan Leko,Jerko Leko,Eduardo Da Silva,Antony Šerić,Ivan Klasnić).

Nominirani
1. Hrvatska nogometna reprezentacija
2. Hrvatska rukometna reprezentacija
3. Hrvatska teniska Davis Cup reprezentacija
4. Janica Kostelić, alpska skijašica

Najuspješniji trener - Nikola Pilić, vođa osvajača Davis Cupa.

Nominirani treneri
1. Vladimir Cvjetan (karate)
2. Lino Červar (rukomet)
3. Ivan Ivančić (atletika)
4. Ante Kostelić (skijanje)
5. Nikola Pilić (tenis)
6. Pero Tadić (boks)