Prigodnom svečanošću 27. prosinca 2007. u Koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog u Zagrebu, Hrvatski olimijski odbor proslavio je šesnaestu godišnjicu priznanja Međunarodnog olimpijskog odbora i proglasio najuspješnije sportaše i ekipe u iznimno bogatoj sportskoj 2007. godini.

Prigodnom svečanošću 27. prosinca 2007. u Koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog u Zagrebu, Hrvatski olimijski odbor proslavio je šesnaestu godišnjicu priznanja Međunarodnog olimpijskog odbora i proglasio najuspješnije sportaše i ekipe u iznimno bogatoj sportskoj 2007. godini. Domaćini svečanosti bili su predsjednik HOO-a Zlatko Mateša i glavni tajnik Josip Čop, a uveličali su je brojni uglednici, među kojima predsjednik Hrvatske Stjepan Mesić sa suradnicima, član MOO-a u Hrvatskoj Anton Vrdoljak, vrhunski sportaši i olimpijci športski djelatnici i dužnosnici, te brojni poštovatelji hrvatskoga sporta.

U konkurenciji sedam sportašica za najbolju od najboljih u 2007. godini izabrana je atletičarka Blanka Vlašić, svjetska prvakinja u skoku u vis(Osaka, Japan, 25. 8. - 2. 9. 07.). Između osam nominiranih sportaša, najboljima su proglašeni rukometaš Ivano Balić, najbolji rukometaš svijeta po izboru Svjetske rukometne federacije i svjetski prvak u taekwondou (do 62kg) Filip Grgić (Peking, Kina, 18. - 22. 5.07.).


Nominirane sportašice
1. Karla Fabrio (ronjenje, ronjenje na dah) - 1. mjesto na SP
2. Sanja Jovanović (plivanje) - 1. mjesto/50 m leđno (26.50) SVJETSKI REKORD i 2. mjesto na 100 m leđno (57,94) na EP/25 m bazen
3. Branka Pereglin (samostrel, field 1706+84) - 1. m u SK, 1. m EP i EK
4. Tea Radil (športski ribolov na moru)- 1. mjesto na SP
5. Mirnja Šenjug (karate, kate) - 1. mjesto na EP
6. Blanka Vlašić (atletika, skok u vis) - 1. mjesto na SP
7. Ana Zaninović (taekwondo, do 52 kg) - 2. mjesto na SP


Nominirani sportaši
1. Ivano Balić - rukometaš 2007. u izboru Svjetske rukometne federacije
2. Marko Benzon (kickboxing, low kick) - 1. mjesto na SP
3. Miho Bošković (vaterpolo) - vaterpolist Europe 2007. i član hrvatske vaterpolske reprezentacije - svjetskih prvaka 2007.
4. Duje Draganja (plivanje) - 2. mjesto 50 m slobodno (21.23) na EP/25m
5. Filip Grgić (taekwondo, do 62 kg) - 1. mjesto na SP
6. Slaven Ivančić (jet ski, rally) - 1. mjesto na SP
7. Ivan Kljaković-Gašpić (jedrenje, klasa “finn”) - 2. mjesto na EP
8. Emil Milihram (kajak, divlje vode, C1 spust) - 2. mjesto u ukupnom poretku SK, 1. mjesto u ukupnom poretku na EP

Prema odluci Vijeća HOO-a najuspješnija hrvatska ženska sportska ekipa je hrvatska reprezentacija u streljaštvu (samostrel) - europske prvakinje (EP St. Petersburg, Rusija, 17. - 23. 9. 07.) u sastavu Sanja Komar,Tihana Odlešić i Branka Pereglin, a najuspješnija muška ekipa su svjetski prvaci hrvatska vaterpolska reprezentacija sa osvojenim 1. mjestom na Svjetskom prvenstvu (Melbourne, Australija, 17. 3. - 1. 4. 07.) u sastavu: Samir Barač, Miho Bošković, Damir Burić, Andro Bušlje, Teo Đogaš, Igor Hinić, Maro Joković, Aljoša Kunac, Pavo Marković, Josip Pavić, Mile Smodlaka, Frano Vičan, Zdeslav Vrdoljak.

Nominirani ženski sastavi
1. Hrvatska padobranska reprezentacija (skokovi na cilj)- 3. mjesto na EP
2. Hrvatska reprezentacija u rukometu na pijesku - 1. mjesto na EP
3. Hrvatska reprezentacija u streljaštvu (samostrel field) - 1. mjesto na EP
4. Hrvatska reprezentacija u športskom ribolovu na moru - 2. mjesto na SP

Nominirane muške momčadi ili posade
1. Hrvatska reprezentacija u rukometu na pijesku - 2. mjesto na EP
2. Hrvatska reprezentacija u streljaštvu (samostrel field) - 1. mjesto na SP
3. Hrvatska reprezentacija u športskom ribolovu (lov na šarane)- 1. mjesto SP 4. Hrvatska reprezentacija u športskom ribolovu na moru - 1. mjesto na SP
5. Hrvatska vaterpolska reprezenacija - 1. mjesto na SP
6. Hrvatska veslačka posada (dvojac bez ) - 1. mjesto u ukupnom poretku SK


Za najveću nadu hrvatskog sporta u konkurenciji sportašica izabrana je atletičarka Danijela Grgić koja je osvojila prvo mjesto na Europskom juniorskom prvenstvu u disciplini 400 m (1. mjesto na Europskom juniorskom prvenstvu, Hangelo, Nizozemska, 9. - 22.7.07.).


Nominirane sportašice
1. Monika Babok (plivanje, leptir 50 m) - 2. mjesto na EJP
2. Tajana Ganić (jedrenje, klasa “laser 4.7”) - 1. mjesto na EJP
3. Danijela Grgić (atletika, 400 m) - 1. mjesto na EJP
4. Sandra Perković (atletika, disk) - 2. mjesto u bacanju diska na SJP/U-18
5. Ana Znaor (kickboxing, semi contact) - 1. mjesto na EJ i kad. prvenstvu
6. Antonija Žeravica (taekwondo, do 55 kg) - 1. mjesto na EJP

U konkurenciji sportaša, najvećom nadom hrvatskog sportaproglašen je atletičar Marin Premeru,drugi na Svjetskom juniorskom prvenstvu u bacanju kugle i diska (Ostrava, Češka, 11. - 15.07.07.).

Nominirani sportaši i momčadi
1. Stipe Jerloni (taekwondo, do 51 kg) - 1. mjesto na EJP
2. Domagoj Pereglin (samostrel, field) - 1. mjesto na EP, 1. mjesto u SK
3. Marko Pereša (jedrenje, klasa 4.7.) - 2. mjesto na EJP
4. Marin Premeru (atletika) - 2. mjesto u bacanju kugle i diska na SJP /U-18
5. Martin Sinković (veslanje, samac) - 3. mjesto na SJP
6. Ivan Šarić (šah) - 1. mjesto na EJP

U iznimno jakoj konkurenciji nominiranih trenera, najuspješnijim je proglašen Ratko Rudić, trener svjetskih vaterpolskih prvaka 2007.

Nominirani treneri
1. Tonči Antunović (jedrenje)
2. Slaven Billić (nogomet)
3. Dimitar Bobev (plivanje)
4. Ivan Drviš (ronjenje)
5. Ivan Ivančić (atletika)
6. Antun Lončar (športski ribolov na moru)
7. Marko Novak (taekwondo)
8. Branko Pereglin (samostrel)
9. Ratko Rudić (vaterpolo)
10. Joško Vlašić i Bojan Marinović (atletika)

Hrvatska nogometna reprezentacija najuspješniji je promicatelj Hrvatske 2007. Najčešće su nastupali u sastavu: Stipe Pletikosa, Dario Šimić, Robert Kovač, Josip Šimunić, Vedran Čorluka, Darijo Srna, Niko Kranjčar, Luka Modrić, Niko Kovač, Eduardo da Silva, Mladen Petrić (Ivica Olić). Igrajući u kvalifikacijama za plasman na Europskom prvenstvu 2008., uvjerljivo su osvojili prvo mjesto u skupini “E”. Završetak sjajnih kvalifikacijskih nastupa bila je pobjeda od 3:2 nad Engleskom nogometnom reprezentacijom na londonskom stadionu Wembleyu u studenome 2007. Izbornik sjajne generacije nogometaša je Slaven Bilić koji ih vodi od srpnja 2006. godine. Hrvatska nogometna reprezentacija,dakako u različitim sastavima, ali peti put nosi naziv najuspješnijeg promicatelja Hrvatske u svijetu od 1995. godine kada je uvedena ova kategorija najuspješnijih. Treći put za redom čini to od 2005. kada je, kao i 2006. proglašena najuspješnijim promicateljem Hrvatske.Tada je pod vodstvom Zlatka Kranjčara izborila nastup na Svjetskom prvenstvu.


U kategoriji sportaša s invaliditetom, najuspješnijom je proglašena atletičarka Marija Iveković, svjetska prvakinja u troskoku(Sao Paolo, Brazil, 28. 7. - 8. 8. 07.)

Nominirane sportašice i sportaši s invaliditetom
1. Petra Deša (kuglanje) - 2. mjesto u kategoriji B1/966 na SP
2. Stjepan Đunđek (kuglanje) - 2. mjesto u kategoriji B1/1107 na SP
3. Slaven Hudina (dresurno jahanje) - 2. mjesto u obveznom testu na SP
4. Marija Iveković (atletika) - 1. mjesto u troskoku na SP
5. Kuglačka muška ekipa - 2. mjesto ekipno na SP u kuglanju
6. Rudolf Petrović (streljaštvo) - 1. u malokalib.puškom 50m ležeći na EP
7. Evica Šerfez (kuglanje) - 1. mjesto u kategoriji B2/1329 na SP