ZAGREB/OSAKA, 31. kolovoza 2007. (Hina) - Najbolja hrvatska atletičarka Blanka Vlašić (23) plasirala se danas u finale skoka u vis na Svjetskom prvenstvu u Osaki. Vlašić je bez problema svladala kva...

ZAGREB/OSAKA, 31. kolovoza 2007. (Hina) - Najbolja hrvatska atletičarka Blanka Vlašić (23) plasirala se danas u finale skoka u vis na Svjetskom prvenstvu u Osaki. Vlašić je bez problema svladala kvalifikacijsku normu od 194 cm. Inače, čak 16 skakakačica je preskočilo kvalifikacijsku normu. Blanka je tri puta izlazila na skakalište (na visinama 184, 191 i 194 cm) i sve ih je svladala iz prvog pokušaja. Hrvatska rekorderka s puno optimizma može čekati nedjeljno finale budući da je ove sezone uvjerljivo najbolja skakačica na svijetu, ima najbolji skok sezone i drugi svih vremena (207 cm u Stockholmu 07.08.2007.), i čak je 14 puta išla preko dva metra. Takva dominacija nije viđena posljednjih 15 godina, kada je svjetska rekorderka Stefka Kostadinova imala 23 skoka preko dva metra, a Nijemica Heike Henkel 21. Vlašić je ove sezone samo jednom izgubila na otvorenom, od Ruskinje Jelene Slesarenko u Oslu 15. lipnja. "Podloga je tvrda i to mi se sviđa. U današnjim kvalifikacijma nisam htjela trošiti snagu, sve je išlo savršeno i mislim da će tako biti u finalu. Imam dobar osjećaj i to je važno. Na konkurentice nisam obraćala pažnju, koncentrirala sam se na svoje skokove. No, mislim da u finalu neće biti velikih iznenađenja, za medalje će boriti one koje su i proteklih nekoliko godina odnosile odličja", izjavila je Blanka Vlašić nakon kvalifikacija. Pretpostavlja se da će Blanki najveće konkurentice u borbi za medalju biti Šveđanka Kajsa Bergqvist (30), Ruskinja Jelena Slesarenko (25) i Belgijnaka Tia Hellebaut (29). Svakako treba izdvojiti aktualnu olimpijsku prvakinju Jelenu Slesarenko, koja je ove godine osvojila naslov svjetske dvoranske prvakinje (ispred Blanke Vlašić). Ona se dugo pripremala za SP u Osaki, posljednje natjecanje imala je 6. srpnja u Parizu. Njen najbolji skok ove sezone je 202 cm, a u današnjim kvalifikacijama bila je uvjerljiva, sve je preskočila iz prvog pokušaja. Svjetska prvakinja iz Helsinkija 2005. Šveđanka Kajsa Bergqvist ove je sezone daleko od njezine uobičajene forme, samo je tri puta išla preko dva metra, a najbolji rezultat sezone joj je 202 cm (u Torinu 08.06.2007). Bivša sedmobojka Tia Hellebaut mučila se u današnjim kvalifikacijama, visinu 191 cm preskočila je tek iz trećeg pokušaja, a 194 cm iz drugog. No, u posljednje dvije godine postala je poznata po tome da u finalima ostvaruje najbolje rezultate. Tako je u ožujku ove godine na dvoranskom EP u Birminghamu osvojila prvo mjesto sa osobnim rekordom od 205 cm, a prošle je godine postala europska prvakinja u Goeteborgu, preskočivši 203 cm. U borbu za medalje mogle bi se umiješati i Ruskinja Ana Čičerova, Španjolka Ruth Beitia, te iskusna Ukrajinka Vita Palamar, koje su uvjeljivo skakale u današnjim kvalifikacijama. Finale ženskog skoka u vis je posljednjeg dana SP u Osaki, u nedjelju, 2. rujna, u 12 sati po hrvatskom vremenu.