Print

Chef de Mission: Damir Šegota

Deputy Chef de Mission: Neven Šavora

Mission Members: Maja Gencel, Višnja Peran and Damir Tabaković (Press Attache)

Olympic Attache: Slavko Šimunović

ATHLETES:
Athletics: Ivana Brkljačić, Siniša Ergotić, Edis Elkasović, Sanja Gavrilović, Jurica Grabušić, Blanka Vlašić, Vera Begić, Branko Zorko, Edi Ponoš, Andras Haklits, Nedžad Mulabegović, Dragan Mustapić Boxing: Vedran Đipalo, Marijo Šivolija-Jelica Equestrian: Josef Puch
Handball: Ivano Balić, Davor Dominković, Mirza Džomba, Slavko Goluža, Nikša Kaleb, Blaženko Lacković, Venio Losert, Valter Matošević, Petar Metličić, Vlado Šola, Denis Špoljarić, Goran Šprem, Igor Vori, Drago Vuković, Vedran Zrnić Kayak/canoe: Danko Herceg, Dinko Mulić, Emanuel Horvatiček Rowing: Igor Boraska, Marko Dragičević, Petar Milin, Nikša Skelin, Siniša Skelin, Damir Vučičić, Davorin Šindler
Sailing: Mate Arapov, Tomislav Bašić, Petar Cupać, Karlo Kuret Shooting: Mirela Skoko-Ćelić Swimming: Duje Draganja, Sanja Jovanović, Gordan Kožulj, Mario Delač, Nenad Buljan, Vanja Rogulj, Krešimir Čač, Saša Imprić, Ivan Mladina, Igor Čerenšek, Petra Banović, Anita Galić, Smiljana Marinović Table tennis: Tamara Boroš, Zoran Primorac, Cornelia Vaida Taekwondo: Sandra Šarić, Nataša Vezmar
Tennis: Jelena Kostanić, Karolina Šprem, Mario Ančić, Ivo Karlović, Ivan Ljubičić Water polo: Samir Barać, Damir Burić, Elvis Fatović, Nikola Franković, Igor Hinić, Vjekoslav Kobešćak, Danijel Premuš, Mile Smodlaka, Dubravko Šimenc, Ratko Štritof, Frano Vićan, Goran Volarević, Tihomil Vranješ Weightlifting: Nikolay Pechalov

TEAM LEADERS: Žarko Martinek (athletics), Pero Tadić (boxing), Michele
Schwarzenbach (equestrian), Ivica Udovičić (handball), Stjepan Perestegi (kayak/
canoe), Igor Čulin (rowing), Davor Vuković (sailing), Dimitar Bobev (swimming),
Neven Cegnar (table tennis), Marina Mihelić (tennis), Jurica Prižmić, (water polo),
Boško Čavka (weightlifting)

COACHES: Ivan Ivančić, Bojan Marinović, Ivan Veštić (athletics), Drago Mijić
(boxing), Lino Červar, Irfan Smajlagić (handball), Monika Lauber (horse groomer),
Nikola Bralić (rowing), Jozo Jakelić, Ivan Bulaja (sailing), Aleksandar Seleznev,
Michael Leo Bottom, Klara Šiljeg (swimming), Zlatko Novaković (table tennis),
Zvonimir Kovačević (shooting), Ivica Klaić (taekwondo), Nikola Pilić (tennis),
Zoran Roje, Zoran Kačić, Deni Lušić (water polo)

MEDICAL TEAM: Božidar Fučkar, Lucian Vukelić, Ante Županović, Stjepko
Bućan, Josip Feldbauer, Emir Mujagić, Stevo Kuric, Robert Prusac, Franjo Pavlović,
Stanislav Peharec, Mario Mlinarić, Milorad Sakradžija

Chef de Mission:Damir Šegota
Chef de Mission at Athens 2004, Beijing 2008, Torino 2006 and Vancouver 2010 as well as at the first Youth Olympic Games in Singapore in 2010. He was also Chef de Mission at the 2005 Mediterranean Games in Almeria and Pescara in Croatia's sports delegations participated since 2003. He served as COC Olympic Program Director and now he is holding the post of the Assistant Secretary General for Olympic Program.